Sv. Jan od Kříže

15. 12. 2008 0:00
Rubrika: Nezařazené

Karmelitánský řád, Španělsko, učitel církve, ale také třeba dílo Výstup na horu Karmel a Temná noc. To vše označuje světce, kterého jsme si připomínali už včera – sv. Jana od Kříže.


Sv. Jan od Kříže – španělsky Juan de la Cruz - se narodil 24. června 1542. Ve 21 letech vstoupil do karmelitánského řádu, později se připojil k jeho reformě, kterou v ženské větvi začala sv. Terezie od Kříže. Setkává se s ní jako mladičký, zatímco Terezii bylo 52 let, jemu teprve 25. Byl tak vůbec prvním, kdo oblékl hábit reformovaného řádu bosých karmelitánů a začal žít podle původní karmelitánské řehole. Roku 1567 byl vysvěcen na kněze.

Zakládal reformované konventy a formoval mnichy a novice, kteří zde žili. Na žádost Terezie z Avily působil jako zpovědník karmelitánských mnišek a postupně jako převor několika domů, později jako představený reformovaných konventů v Andalusii.

Byl zavřen do vězení, a právě zde vzniká jeho dílo. Představuje vrchol španělské křesťanské mystiky - Výstup na horu Karmel, Temná noc, Duchovní píseň nebo Živý plamen lásky. Ve verších se neustále vrací motiv "noci", která je už ale jakoby prosycená Světlem.

Jeho učení o ničem - to je nezaměnitelný hlas Jana od Kříže:

Má - li se ti všechno zalíbit,

snaž se, aby sis nic neoblíbil.

Aby ses stal vlastníkem všeho,

usiluj, abys vůbec nic nevlastnil.

Aby ses stal vším,

přej si, abys nebyl ničím.

 

Bývá znázorňován v karmelitánském oděvu s křížem. Je patronem španělských básníků a lidí žijících kontemplativním životem.

Sv. Jan od Kříže zemřel 14. prosince 1591, je pohřben v Segovii. Byl blahořečen 25. ledna 1675 papežem Benediktem XIII., svatořečen 27. prosince 1726 papežem Klimentem X. Učitelem církve byl prohlášen roku 1926.

 

Použitá literatura:

sv. Jan od Kříže, Výstup na horu Karmel, Krystal 1940

sv. Jan od Kříže, Temná noc, Karm.nakl. 1995

V jednom společenství, Křesť.akademie 1980

/Katulda/

Sdílet

Komentáře

Neuš Díky za článek.

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka