Wolfgang Amadeus Mozart

5. 12. 2008 0:00
Rubrika: Nezařazené

Dnešní den si připomínáme smrt hudebního skladatele a klavírního virtuosa Wolfganga Amadea Mozarta (1791).


Wolfgang Amadeus Mozart (27. 1. 1756 – 5. 12. 1791) – rakouský hudební skladatel z období klasicismu, jeden z největších hudebníků všech dob.

Už od dětství cestoval jako zázračné dítě po zemích celé Evropy na svých hudebních turné. V Anglii se tak seznámil např. s J. CH. Bachem, který ho učil na klavír, a poznal italskou operu, která je jako jediná považována za dokonalou.

Mozart využil otcových známostí a od šlechty získával objednávky na opery. Poté byl nějakou dobu v rodném Salzburgu, brzy však odjíždí na další turné po Evropě, tentokrát se svou matkou. Ta ale na cestách onemocněla a zemřela.

Roku 1779 získal Mozart v Salzburgu místo varhaníka. Během dvou let zkomponoval nejen díla související se službou u dvora, ale také několik oper pro kočovné divadelní společnosti a divadlo v Mnichově. Mozart ale nebyl spokojený a usiloval o propuštění ze služby. To mu nebylo umožněno, proto tajně uprchl do Vídně.

Na podzim 1791 se nakazil infekční nemocí a zemřel. Jeho poslední dílo je Requiem.

Dílo Mozarta je seřazeno do katalogu a každá skladba má označení katalogu KV a pořadové číslo.

Několik zajímavostí nakonec:

Mozart měl odmalička výjimečnou paměť, na jediný poslech si dokázal zcela přesně zapamatovat celé skladby a pak je zaznamenat v notách. Mluvil plynně několika světovými jazyky. V Rakousku je stále velmi oblíben, jsou po něm stále pojmenovávány různé hudební festivaly, ale i různé výrobky. Podle životopisu W. A. Mozarta a A. Salieriho byla napsána roku 1979 hra Amadeus, podle ní později vznikl film Amadeus režiséra M. Formana.

/Katulda/

Sdílet

Komentáře

Relia Neposedo, o Mozartowi na webu moc nevím, ale mám něco doma, tak ti to můžu poslat mailem:-) napiš mi vzkaz a něco vymyslíme.

Andělíček Jo Mozart, to byl nejlepší skladatel jakého znám, když se pořád zaposloucháte do jeho skladeb... je tam slyšet uplně vše co prožíval... a jeho vrcholné dílo requiem je toho dokladem...

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka