Zemřel Ivan Olbracht

20. 12. 2008 0:00
Rubrika: Nezařazené

20. prosince 1952 v Praze zemřel Ivan Olbracht, český spisovatel, prozaik, publicista, novinář a překladatel německé literatury.


Ivan Olbracht, vlastním jménem Kamil Zeman, se narodil 6. ledna 1882 v Semilech. Jeho otcem byl spisovatel Antal Stašek. Ivan Olbracht studoval gymnázium, studia práv a filozofie na vysoké škole nedokončil. Věnoval se redaktorské práci, brzy vstoupil do KSČ a začal působit jako komunistický novinář. Za svoje příliš komunistické názory byl za první republiky dvakrát vězněn.

V roce 1929 z Komunistické strany vystoupil a podepsal Manifest 7 (protest proti novým názorům a nové linii Komunistické strany – kromě Olbrachta jej podepsala také jeho žena Helena Malířová, Stanislav Kostka Neumann, Josef Hora, Marie Majerová, Jaroslav Seifert, Vladislav Vančura. Signatáři byli následně ze strany vyloučeni.)

Po odchodu z politiky Olbracht začal pracovat jako spisovatel z povolání. Ve 30. letech strávil dlouho dobu na Podkarpatské Rusi, kde čerpal látku k svým dílům. Za okupace se účastnil partyzánského odboje, po válce se vrátil do strany a působil v různých státních a stranických funkcích.

Jeho dílo je značně ovlivněno sociálními otázkami, častá je revolta proti měšťanské společnosti. Za vrchol jeho tvorby jsou považovány práv díla čerpající z Podkarpatské Rusi. Díky psychologickému zkoumání postav ve vypjatých situacích se jeho dílo řadí také k psychologické próze.

Častým tématem jeho děl byli lidé z okraje společnosti, výrazné je levicové zařazení, obzvláště v díle Anna proletářka, která za dob socialismu patřila k povinné školní literatuře. Nejznámějším dílem je však Nikola Šuhaj loupežník – příběh o loupežníkovi, který bohatým bral a chudým dával. Dalším typickým Olbrachtovým dílem je O smutných očích Hany Karadžičové, židovské dívce, která poruší pravidla své vesnice a je za to obyvateli vyloučena z vesnické pospolitosti a z vesnice vůbec.

Zdroj: cs.wikipedia.org

/Relia/

Sdílet

Komentáře

makabrozni-spelunka metod: Jezis podle tebe nebyl zidovskyho puvodu?

metod ach jo.

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka