Nar. Auguste Comte

17. 1. 2009 0:00
Rubrika: Nezařazené

„Co je to velký život? Jsou to sny a touhy mládí, které se dočkaly realizace v dospělosti.“

 


Autorem citátu je Auguste Comte – celým jménem Isidore Marie Auguste François Xavier Comte, jehož narození si dnes připomínáme.

Jeden ze zakladatelů sociologie, zakladatel pozitivismu, francouzský matematik, myslitel a společenský reformátor se narodil v roce 1798 v Montpellier na jihu Francie. V rodném městě vystudoval lyceum a v létě roku 1814 byl přijat na pařížskou École Polytechnique (přední vědecká a technická škola ve Francii, založena během revoluce roku 1794). Načas se ještě do rodného města vrátil, když byl po roce a půl studia na pařížské škole vyloučen za účast na protestu proti zastaralému způsobu výuky. Během krátké doby však do Paříže znovu odjel, živil se kondicemi z matematiky a uvažoval o emigraci do USA.

V roce 1817 byl Comte představen Henrimu de Saint-Simon a stal se jeho osobním sekretářem, spolupracovníkem a spoluautorem řady statí. Po sedmi letech se kvůli sporům v odlišných taktikách reformování společnosti Comte se Saint-Simonem rozešel. V tomto období vznikla raná verze jeho práce „Systém pozitivní politiky“, kterou přivítala řada renomovaných vědců.

V roce 1825 uzavřel sňatek s Caroline Massinovou. Živil se skromně kondicemi a psaním drobných textů. V dubnu 1826 zahájil Comte ve svém bytě soukromý kurs, ve kterém seznamoval zájemce se zásadami své pozitivní filosofie. V důsledku přepracování, rodinných neshod a existenčních problémů se Comte duševně zhroutil a byl nucen své kursy přerušit. K jejich obnovení došlo až v roce 1829.

V roce 1832 získal Comte pomocnou učitelskou funkci na Polytechnice (do té doby žil ve vysloveně nuzných existenčních podmínkách) a o pět let později funkci externího examinátora v tomtéž ústavu. Soukromě vyučoval matematiku a každou neděli na pařížské hvězdárně pořádal bezplatné přednášky pro veřejnost o astronomii, které navštěvovali lidé ze všech sociálních vrstev. Comte nikdy nedosáhl řádné akademické hodnosti ani postavení. Jeho žádosti o místo profesora na Polytechnice byly opakovaně zamítány, ovšem ve vědecké obci byl velmi oblíben a podporován.

Od konce třicátých let se Comte uzavřel sám do sebe, učil se anglicky, italsky a španělsky, aby mohl číst díla světových velikánů v originále. V této době se s ním také rozešla manželka a kvůli svým stále mystičtějším dílům postupně ztrácel své racionálně založené příznivce. Od roku 1852 žil jen ze sbírek svých nejvěrnějších stoupenců, se kterými v roce 1848 založil Pozitivistickou společnost a pro které až do své smrti pořádal pravidelné přednášky. Zemřel na rakovinu žaludku v kruhu svých nejvěrnějších žáků 5. září 1857 a je pochován na pařížském hřbitovu Père-Lachaise.

Auguste Comte žil v bouřlivé době revolucí a uvolňování morálky. Hlavním cílem jeho učení byla reforma společnosti, obnova morálních hodnot a stability, jeho myšlenky o sociologii stojí za přečtení a přemýšlení.

A ještě jeden jeho moudrý citát na konec. „S druhými nás může spojit jen dobré srdce; ze zištnosti nikdy trvalé přátelství nevzešlo.“

 

/Elda32/

Zobrazeno 4420×

Komentáře

Johan

Nechápu. August Comte je výraznou protikřesťanskou osobností. Chtěl nahradit náboženství \"vědeckým světovým názorem\", na což navázali marxisté. Tvrdil, že v roce 1870 bude kázat pozitivismus z kazatelen kostelů. Člověk míní, Pán Bůh mění - zemřel v roce 1857. Ke stáru přestal věřit na svůj pozitivismus a propadl mysticismu. To zněj ovšem osobnost hodnou pozornosti křesťanského webu nedělá.

majkiii

Tak právě z něj, a z dalších sociologických klasiků, dělám v úterý zkoušku :(<br />
Johan: Myslím, že vědět, kdo byl August Comte, patří k základnímu vzdělání. A proto tu o něm je článek.

Katka Doleželová (Katulda)

Já jen koukám, jací jsou tady strašně vzdělaní lidi. Ať se napíše článek o čemkoliv, mají k tomu svůj komentář. Fakt klobouk dolů.

metod

„S druhými nás může spojit jen dobré srdce; ze zištnosti nikdy trvalé přátelství nevzešlo.“<br />
<br />
<br />
"Zlo lidi spojuje" to řekl zase Aristoteles, o jehož moudrosti nemůže být pochyb.

xenofon

majkiii: Jak jsem již psal ohledně Luthera, věřím, že tu dáš i narozeniny Gottwalda (do textu napíšeš, že díky němu se počet obětí KSČ na životech počítá na tisíce a ne na stovky tisíc - ostatně je to částečně pravda), Marxe (napíšeš že díky němu začali lidé přemýšlet o majetkové rovnosti) a Ho Chi Minh (díky němu existuje tak silné česko-vietnamské přátelství). Protože výběr osobností zde je opravdu kvalitní a především katolický ;-)

honza17

xenofon: Signály se profilují jako křesťanské, takže Luther tu má své nezastupitelné místo. Ano, proč nepřipomenout Gottwalda, stejně jako třeba začátek druhé světové války nebo 11. září.

majkiii

xenofon: Přesně tak! (Řečeno ironicky). <br />
<br />
Křesťanství nežijeme ve vakuu. Výběr osobností zde je takový, jaký je. Nikdo nemá povinnost ho číst a sledovat. Konec.

Pavel Husák (yetti)

pro Johana: Tito lidé však přece mohou něčím pomoci právě i křesťanům, křesťanské víře, pastorační praxi... Přinejmenším jistá zpětná vazba, nemyslíte?

Juzek

metod: zlo spojuje. To určitě, ale kam to vede. Vše se ukazuje po ovoci. Zlo plodí jen další zlo. Je potřeba se odhodlat k tomu, zakončit tento řetězec. Odpovědí dobrem.Pax

Gillette

Promiňte, ale to je právě něco, co mě na výrazu "křesťanský web" odpuzuje....to, že je někdo "protikřesťanskou" osobností znamená, že by se o něm křesťanský web neměl zmiňovat? to jako proč? ó jemináčku. tenhle způsob uvažování vede jenom k zakonzervování obzorů, se mi zdá.

Goretti

Jj, Comte byl hustej... Chtěl založit pozitivistické náboženství, dával dohromady pozitivistický katechismus a podobný blázniviny.. - ale zase se celkem dobře pamatoval ke státnicům :-) Chápu podotek Johana, ale myslím, že je dobrý vědět i o něm, vždyť je zakladatelem sociologie, která se učí všude možně. Ovšem napsat se to dalo i "mileji".. :-) Díky Kaťuldě, která má práci s přípravou těchto sloupků!

radektichy

Náhodou Auguste Comte byl symptaťák. Každou neděli dával bezplatné přednášky z Astronomie, který filosof / sociální vědec to dnes dělá? :-) Spoustu věcí vycítil správně a za duševní nemoc nikdo nemůže. Jinak: Comteův hrob na Pere Lachaise je dost opuštěný. Naopak nejnavštěvovanější jsou hroby Edith Piaf a... Oskara Wilda! :-)

Zobrazit 12 komentářů »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka