Zemřel J. Gutenberg, vynálezce knihtisku

3. 2. 2009 0:00
Rubrika: Nezařazené

3. 2. 1468 zemřel v Mohuči v Německu Johannes Gutenberg, vynálezce knihtisku.


Johanes Geusfleisch Gutenberg se narodil v roce 1397 v Mohuči v Německu, přesné datum není známé. Narodil se jako třetí dítě poměrně bohaté rodiny. Všem dětem Gutenbergovy rodiny bylo umožněno navštěvovat školu. Už v 17 letech věděl Gutenberg o zpracování kovů, ručních pracích a zlatnictví tolik, že mohl své zkušenosti a znalosti předávat druhým. V té době také u něj vznikla myšlenka dát mluvenému slovu podobu tištěnou.

První Gutenbergovy knihtiskařské počiny byly spojeny se dřevem. V roce 1430 se ve Štrasburku otevřel živnostenskou výrobu písmen. Gutenberg věřil, že knihtisk je jednou z možností jak prospět druhým. Většina knih, které tehdy existovaly a že jich bylo málo, byla díky své vysoké ceně dostupná pouze zámožným.

Zpočátku Gutenberg pracoval sám, nakonec všechny své zaměstnance zasvětil do tajemství výroby. Nejdříve vznikaly jednoduché tiskoviny, třeba kalendáře. V roce 1444 Gutenbergova živnost lehla popelem (díky tlupě vycvičené k plenění a rabování) a Gutenberg odešel do rodné Mohuče, kde si opět vybudoval dílnu a znovu rozjel výrobu. Také díky finanční výpomoci advokátů Fustových Gutenberg dokončil sadu 15O tisků Bible. Každá kniha měla na každé stránce 42 řádků, stránky byly rozděleny do dvou sloupců a ručně malovány.

I tento úspěch však nebyl Gutenbergovi dopřán na dlouho. Advokát Fust v domnění, že Gutenbeg podvádí, ho žádal o finanční vyrovnání. Gutenberg opět hodně ztratil, ale z toho, co mu zbylo, si vybudoval třetí tiskárnu, následně i čtvrtou. V roce 1466 přichází o zrak a 3. 2. 1468 v Mohuči v Německu umírá. V jeho díle však pokračují jeho následovníci, kteří zdokonalují výrobu a zakládají pracoviště po celé Evropě.

A zajímavost na závěr. Gutenberg prý vynalezl knihtisk poté, co si z bukového dřeva vyřezal písmeno a zabalil jej do papíru, na kterém později nechalo svůj otisk. V mnoha jazycích se slovo buk řekne podobně jako slovo kniha – např. v němčině je buk die Buche a kniha das Buch.

Zdroj:
http://www.spisovatele.cz/johanes-geusfleisch-gutenberg
http://www.svosum.cz/revitalizace/brana.html

/Relia/

Sdílet

Komentáře

Podiven Jen poznámka: slovo Buch - book je samozřejmě mnohem starší než evropský knihtisk a historka o Guttenbergově písmenku z bukového dřeva. V severní Evropě se totiž psalo na pruhy bukové kůry (v rusku také na kůru březovou). A psalo se rydly - (s)grafein = scribere = schreiben = škrabat.

Pitka No a říká se také, že jako první vytiskl Bibli. Svou Bibli.<br />
Knihtisk je jeden z nejlepších a nejužitečnějších vynálezů:-).<br />
Patří k jednomu z faktorů, který hluboce ovlivnil dějiny;-)

metod Nejdřív se tiskli hrací karty, dávno před Gutenbergem, aby byli všechny stejné. Takže žádná bible:-)

davidCh Victor Hugo jednou řekl, že tištěná kniha zničila kulturu... Nevím, jak to myslel, ale snad kvůli snadnosti šíření tištěných myšlenek, kdy se snáze začaly šířit i polopravdy, bludy, drby a takový, jak se tomu dnes říká - bulvár. <br />
Ještěže se Hugo nedožil doby internetu...

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka