Albert Einstein

14. 3. 2009 0:00
Rubrika: Nezařazené

Dnešního dne se roku 1879 narodil Albert Einstein.


Narodil se 14. 3. 1879 v německém Ulmu. Jeho otec Hermann Einstein řídil rodinnou továrnu na výrobu dynam. Ve 4 letech malý Albert dostal svůj první kompas a začal se zajímat o fyziku. R. 1885 se rodina přestěhovala do Mnichova. V 10 letech začal se samostudiem přírodních věd. R. 1894 se rodina přestěhovala do italské Pavie, protože se rodinné firmě přestalo v Německu dařit. Albert zůstal v Mnichově, aby dokončil střední školu.

V Mnichově navštěvoval gymnázium. Studium nedělalo Albertovi problémy, co ale nesnášel, byla velká přísnost, která na německých školách panovala. Patnáctiletý Albert se vzepřel a odešel za rodinou do Pavie. Nepodařilo se mu složit přijímací zkoušky na švýcarskou polytechniku, a tak pokračoval na střední škole ve švýcarském Aarau, která měla velmi dobře vybavenou fyzikální laboratoř.

R. 1896 vstoupil na polytechnickou školu v Curychu (ETH), aby se mohl stát učitelem matematiky a fyziky. Zde se seznámil se svou budoucí manželkou, spolužačkou Milevou Marič. Nerad se podřizoval školnímu programu a vybíral si jen ty oblasti, které ho zajímaly.

R. 1901 získal švýcarské občanství. Nedařilo se mu sehnat místo asistenta na žádné z evropských univerzit, proto jezdil po Švýcarsku jako suplující učitel. Při své úřednické práci na patentovém úřadu měl dostatek prostoru k vypracování mnoha svých pozoruhodných vědeckých prací. R. 1905 obhájil doktorát.

V lednu 1903 se oženil s Milevou Maričovou. O rok později se jim narodil syn Hans Albert. R. 1910 přišel na svět syn Eduard. S Milevou se rozvedl r. 1919 a vzápětí se oženil se svou sestřenicí Elsou Löventhalovou.

Rok 1905 je označován jako zázračný rok. Albert Einstein publikoval tři zásadní vědecké práce na téma: fotoelektrický jev; Brownův pohyb; speciální teorie relativity (30. 6. 1905 ji publikoval v článku O elektrodynamice pohybujících se těles).

Do Prahy dorazil v dubnu 1911. Působil jako profesor teoretické fyziky v Praze, byl jmenován přednostou Ústavu teoretické fyziky Karlo-Ferdinandovy univerzity. Jeho pražský pobyt přinesl 11 vědeckých prací. Vrátil se zde r. 1921 přednést přednášku na téma své teorie relativity. R. 1912 opouští Prahu a vydává se do Curychu. Tady je jmenován profesorem teoretické fyziky. R. 1914 se stal profesorem fyziky na univerzitě v Berlíně a ředitelem tamního Institutu císaře Viléma. Téhož roku získal německé občanství. R. 1921 se stal členem londýnské Královské společnosti.

V Německu zůstal až do r. 1933, kdy byl přinucen politickou situací emigrovat do USA. Zde získal pozici profesora teoretické fyziky na Princetonu a ve fyzikálním ústavu. R. 1940 získal americké občanství. R. 1945 své místo opustil.

Již v počátcích své vědecké práce rozpoznal nedostatky newtonovské fyziky. Proslulost mezi veřejností získal především speciální teorii relativity, zejména rovnicí popisující závislost energie na hmotnosti E = mc2.

Významné jsou jeho práce v kvantové teorii světla, objasnění fotoelektrického jevu (Nobelova cena 1921). Důležitá je teorie Brownova pohybu a speciální teorií relativity (toto převratné dílo vytvořil ve svých 26 letech). R. 1915 dokončil práci na obecné teorii relativity, která představovala zvrat v celém dosavadním pojetí fyziky.

Po druhé světové válce se stal předsedou sdružení amerických fyziků, které se postavilo proti zneužití jaderné energie pro válečné účely. Zemřel 18. dubna 1955 v Princetonu.

„Každý má dvě možnosti. Jsme buď naplněni láskou…. anebo strachem.“

Zdroj: www.converter.cz

/růžetrnitá/

Sdílet

Komentáře

pajann Udělal toho mnoho... žádal milost pro Miladu Horákovou... Byl to úžasný člověk... jeho citáty a myšlenky čtu každý den... :-)

Podiven Zeptal bych se, zda byl tak úžasný, nejdřív Milevy... :-) Ale ne, ona by ho nezradila, milovala ho, a nikdy nepřiznala, jaký díl jeho objevů byl vlastně jejím dílem...

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka