Zemřel Ota Pavel

31. 3. 2009 0:00
Rubrika: Nezařazené

Před šestatřiceti lety zemřel český novinář, prozaik a sportovní reportér Ota Pavel – vlastním jménem Otto Popper.


Ota Pavel se narodil 2. července 1930 v rodině židovského obchodního cestujícího Lea Poppera jako nejmladší ze tří synů.

Za druhé světové války žil v Buštěhradě na Kladensku sám s matkou, která nebyla židovského původu, otec i oba starší bratři byli transportováni do koncentračního tábora. V tu dobu se Ota živil jako horník. Po skončení války se otec i bratři vrátili domů živí. Ota absolvoval obchodní a jazykovou školu, ale maturitu složil až v roce 1960.

Ota Pavel se věnoval především činnosti redaktora, krátce však trénoval hokejové družstvo mládeže ve Spartě Praha. V letech 1949–1956 působil jako sportovní redaktor v Československém rozhlase, mezi lety 1956 a 1957 pak zastával stejnou pozici v časopise Stadion a poté několik let v armádním týdeníku Československý voják. Ve Stadionu také vycházely jeho první literární pokusy, především fejetony ze sportovního prostředí. Jako redaktorovi mu bylo umožněno hodně cestovat, například v roce 1962 doprovázel armádní fotbalové mužstvo do USA, dále do Francie, Švýcarska a samozřejmě SSSR.

Při zimní olympiádě v Innsbrucku (1964) u něj propukla vážná duševní choroba (maniodepresivní psychóza), v jejímž důsledku se pokusil podpálit statek nad Innsbruckem. Kvůli této nemoci odešel roku 1966 do invalidního důchodu. Několikrát pobýval v psychiatrických léčebnách a zemřel předčasně na srdeční infarkt ve věku nedožitých 43 let v rodné Praze. Je pohřben vedle svého otce na židovském hřbitově v Praze - Strašnicích.

V dílech Oty Pavla se odrážela tématika z vlastního dětství a ze sportu. Mezi jeho nejznámější autobiografické prózy patří Zlatí úhoři (zfilmováno s Vladimírem Menšíkem), Smrt krásných srnců (zfilmováno s Karlem Heřmánkem), Dukla mezi mrakodrapy, Jak jsem potkal ryby,…Některá díla byla vydána posmrtně (Veliký vodní tulák, Jak šel táta Afrikou, Omyl a jiné povídky …)

Jeho manželka Věra napsala knihu memoárů Vzpomínky na Otu Pavla.

V roce 2002 bylo v Buštěhradě zřízeno muzeum věnované životu a dílu Oty Pavla. Velmi informativní expozice obsahuje množství fotografií, dokumentů a originálních osobních předmětů.

http://www.bustehrad.cz/muzeum.html

/Elda32/

Sdílet

Komentáře

Podiven Jen pro lepší orientaci: židovský hřbitov v Praze - Strašnicích je ten židovský na Olšanech (metro A - Želivského)<br />
<br />
http://www.signaly.cz/fotkyAlbum.php?albumId=4253

Honvéd Český? To snad ne! Psal česky, ale Čech to nebyl!

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka