Antonín Dvořák

1. 5. 2009 0:00
Rubrika: Nezařazené

Před 95 lety - 1. května 1904 - zemřel český hudební skladatel Antonín Dvořák.


Když se Antonín Dvořák roku 1841 v české Nelahozevsi v rodině vesnického řezníka narodil, nikdo netušil, že se z něj stane patrně nejznámější český skladatel klasické hudby. Až do 16 let se Antonín věnoval hudbě pouze v rámci lidového prostředí, poté nastoupil v Praze na varhanickou školu, kterou v 18 letech úspěšně ukončil. Že byl studentem chudým jak kostelní myš, hrál jako violista ve více hudebních souborech, mj. v Prozatímním divadle pod vedením Bedřicha Smetany, vedle komponování také soukromě vyučoval hudbě. V roce 1873 se stal varhaníkem u sv. Vojtěcha, od roku 1890 působil na pražské konzervatoři. V letech 1892 - 1895 byl ředitelem konzervatoře v New Yorku, po návratu vyučuje (a ke sklonku života i řediteluje) opět na pražské konzervatoři.

Máme-li Antonína Dvořáka coby hudebního skladatele zaškatulkovat, patří do klasicko-romantické syntézy. Ta se po rozvolnění formy v období novoromantismu vrací k formám klasicismu, obohacuje je a rozvíjí a přidává romantickou invenci, barvnost a citovost.Dvořák do své hudby dovedl vložit to nejlepší s hudby lidové, melodie v jeho dílech bývají výbušné, výrazně rytmické a živelně radostné, ale také něžné, smutné či meditativní, opájí smysly a působí na city interpreta i posluchače.

Dvořák se v průběhu let (pochopitelně) vyvíjel - v 70. letech, kdy se začínal profilovat, složil např. Slovanské tance a Moravské dvojzpěvy; v 80. letech umělecky dozrává a začínají přicházet první úspěchy a ocenění i ze zahraničí; 90. léta 19. století představují Dvořákovo vrcholné období spojené i s pobytem v Americe a skladbami Americký kvartet F-dur, Violoncellový koncert či 9. symfonie.

Z děl Antonína Dvořáka dále jmenujme alespoň opery Rusalka, Čert a Káča, Jakobín, Dimitrij a Armida (zbylých pět není příliš významných), symfonické básně Vodník, Polednice, Zlatý kolovrat, Holoubek, trilogii Příroda, život, láska, tři instrumentální koncerty (po jednom pro klavír, housle a violoncello), klavírní série Humoresky či Legendy.

Osobní život Dvořákův byl sice těžký, ale plný lásky - v roce 1873 si vzal o 13 let mladší klavíristku Annu Čermákovou. Měli spolu 9 dětí, z nichž ale první tři v krátkém časovém rozpětí zemřely ještě v dětském věku. Dcera Otilie se provdala za otcova žáka Josefa Suka, ale zemřela již v roce 1901 a její smrt vnesla další tragiku do životů a děl otce i manžela. Tři roky po dceři zemřel Antonín Dvořák - diagnóza zněla mrtvice, některé pozdější odhady hovoří o plicní embolii.

Prameny:

Miloš Navrátil - Dějiny hudby (Votobia, 2003)
http://www.antonin-dvorak.cz/

/Clara/

Zobrazeno 1886×

Komentáře

comment

Za připomenutí stojí taktéž to, že 1.5.1672 zemřel papež Pius V., občanským jménem Antonio Ghislieri, bojovník za čistotu víry a dobrý panovník papežského státu, který tehdy zahrnoval střední Itálii.

ruah

Omlouvám se za rejpnuní, ale rok 1904 je dál než zmíněných 95 let. Pěknej den!

Clara

a je jej - to jsem se teda přepočítala o dost... :-O omlouvám se, pochopitelně to mělo být 105 let...

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka