Doc. MUDr. Jaroslav Skála

25. 5. 2009 0:00
Rubrika: Nezařazené

Narodil se 25. května 1916 v Plzni. Tento lékař je známý jako bojovník proti alkoholismu a zakladatel první záchytky.


Maturoval roku 1935, pokračoval na Lékařské fakultě v Praze a zároveň v Institutu tělesné výchovy a sportu. Ten absolvoval v roce 1939, studia na lékařské fakultě nestihl dokončit – okupanti uzavřeli vysoké školy. Nastoupil tedy jako učitel tělocviku na reálce v Plzni. Lékařskou fakultu dokončil až po válce v roce 1946.


Pracoval na pražské psychiatrické klinice byl na mezinárodní konferenci o alkoholismu v Bruselu, což mělo patrně rozhodující význam pro jeho profesní zaměření. Navázal kontakty s americkou skupinou Anonymních Alkoholiků. Inspiroval založení KLUSu – Klubu lidí usilujících o střízlivost 5. února 1948. Kontakty s AA přerušil Vítězný únor 1948, neboť 12 bodů AA, bylo v rozporu s oficiální ideologií (jejich duchovní zaměření).


Dne 10. září 1948 zahájil činnost protialkoholního oddělení u Apolináře. To vedl až do svého odchodu do důchodu v roce 1982. V roce 1951 založil první záchytnou stanici – prvního zařízení svého druhu na světě. Zabýval se i výzkumem, prevencí a léčbou závislostí na psychoaktivních látkách.


Zabýval se psychoterapií, do roku 1994 stál v čele Společnosti pro psychoterapii a rodinnou terapii. Své pacienty tak nejen léčil za závislosti, ale pomáhal jim najít i novou životní náplň, aby nesklouzli zpět. Ve svých léčebných metodách používal i sport. Na přelomu 50. a 60. let zjistili skotští vědci, že kdo se pravidelně věnuje namáhavějšímu sportu, vyrábí si endorfiny sám a nepotřebuje je dostávat v tabletách. Součástí léčby byl především běh, podle schopností pacienta se postupně uběhnutá vzdálenost zvyšovala.


Byl autorem i mnoha odborných publikací. Za své dílo byl v roce 2002 vyznamenán medailí Za zásluhy II. stupně. Jaroslav Skála zemřel 26. listopadu 2007.

/růžetrnitá/

 

Sdílet

Komentáře

makabrozni-spelunka kdyby tu bylo tlacitko "like", hned bych ho zmackla :)

metod Mimochodem, prozradil na sebe, že je závislý na sexu.

Johan Metod. Kdyby radši seděl v hospodě a chlastal!

Brcko111 Borec to je.

rafael Jdu běhat...

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka