Petr Iljič Čajkovskij

7. 5. 2009 0:00
Rubrika: Nezařazené

Dnes by ruský skladatel Petr Iljič Čajkovskij (rusky: Пётр Ильич Чайкoвский) oslavil právě 169. narozeniny.


Petr Iljič Čajkovskij se narodil 7. května 1840 do rodiny votkinského vrchního správce, vystudoval právnické učiliště a v 19-ti letech nastoupil na místo úředníka. Teprve v 26-ti letech začal studovat hudbu na petrohradské konzervatoři. Tam ho pro hudební svět objevil Anton Rubinštejn, díky němuž začal učit hudební teorii na konzervatoři v Moskvě. Díky baronce von Meck zase mohl celých 13 let (od roku 1877) žít jako svobodný umělec na volné noze a nestarat se o finance.

Čajkovskij neměl žádné vysokoškolské hudební vzdělání, konzervatoř absolvoval po pouhých dvou letech studia - měl "pouze" velký talent. Ve své hudbě spojoval smutek svého života (ve 14-ti letech mu zemřela matka, ve 37-ti letech se nešťastně oženil, trpěl depresemi a tvrdí se, že byl homosexuál, s čímž se nikdy nevyrovnal), ruskou lidovou nápěvnost a prvky hudby západní, které svou invencí dokázal proměnit v hudbu vymykající se všemu tradičnímu; "jeho tvorba je syntézou ruského inspiračního východiska a vybroušené evropské kompoziční techniky", které se Čajkovského nadání přetavily v zářivé diamanty hudebního umění. V 80. letech se jako první z ruských skladatelů stal proslulým po celé Evropě.

Když Čajkovskij 6. listopadu 1893 zemřel na choleru, zanechal nám zde své četné skladby, z nichž k nejznámějším patří bezesporu klavírní koncert B-moll, balety Labutí jezero, Spící krasavice a Louskáček, opery Eugen Oněgin a Piková dáma (na Puškinův námět), orchestrální Bouře a šest symfonií, v kterých se naplno projevilo Čajkovského hudební mistrovství.

ukázka z 1. věty klavírního koncertu B-moll

Prameny:

http://www.eklasika.cz/petr-iljic-cajkovskij.php
Miloš Navrátil: Dějiny hudby (Votobia, 2003)

/Clara/

Sdílet

Komentáře

Jayef Jenom bych doplnil, že jeho smrt byla pravděpodobně sebevražda.

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka