J. Jesenius provedl první anatomickou pitvu

8. 6. 2009 0:00
Rubrika: Nezařazené

První veřejná pitva se uskutečnila 8. 6. 1600 a provedl ji Jan Jesenus


Jan Jesenius se narodil v roce 1566 ve Vratislavi. Studoval lékařství ve Wittenbergu a v Padově. Zaměřil se anatomii a chirurgii. Publikoval celou řadu chirurgických prací a byl osobním lékařem císařů Rudolfa II. a Matyáše. Později se stal rektorem a kancléřem University Karlovy v Praze.


Jan Jesenius jako první uskutečnil veřejnou pitvu a přispěl tak významně k rozvoji anatomie. Ve spise Pro anatome sua actio et ad spectandum indicatio objasnil význam pitev z hlediska anatomických znalostí proti oponentům církve. Pitva těla popraveného muže se konala ve slavnostně vyzdobené Rejčkově koleji v červnu roku 1600, trvala pět dní a jako přihlížející se jí zúčastnilo asi 5000 osob. Jeseniovi asistoval známý pražský lékař Zálužanský. Popis pitvy zpracoval Jesenius ve spise Anatomiae Pragae anno MDC solenniter administrate historia ve Wittenbergu. Vědecký přínos spisku pro anatomické poznání je však malý a je podán formou vyprávění. Význam Jeseniovy pitvy je třeba spatřovat i ve smyslu prestiže Karlovy Univerzity.


Univerzita, která se postavila proti panovníkovi, byla tvrdě a nemilosrdně potrestána. Její rektor Jan Jesenius byl surově zavražděn 21. června 1621 na popravčím lešení na Staroměstském náměstí při popravě 27 českých pánů. Před popravou mu byl katem vyříznut jazyk a jeho tělo bylo vystaveno na náměstí.
Jo, průkopníci to neměli nikdy snadný…

/růžetrnitá/

Zobrazeno 9069×

Komentáře

Pitka

Jesenius byl zajímavý člověk, a jeho hlava však visela nad bránou staromostecké věže. Tak tento den může být svátkem českých patologů:-D, sranda.

hadovec

teda jenom k tomu titulku -první pitva to zcela určitě nebyla, pitvy se konaly už dříve, ale pouze za účasti "profesionálních" patologů a lékařů, tato byla ovšem veřejná.<br />
a k tomu vystavování jeho těla, nebyl po smrti rozčtvrcen?<br />
tak jsme se to aspoň učili ve škole:-)

Zobrazit 2 komentáře »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka