Sv. Petr a Pavel

29. 6. 2009 0:00
Rubrika: Nezařazené

Dnes si připomínáme dva apoštoly, kteří byli sloupy prvotní církve.


Na Petrovi - Skále, postavil Ježíš církev v odpověď na víru, kterou Petr vyznal. Jako zástupci církve mu Ježíš řekl: "Tobě dám klíče nebeského království."


Petra následoval Pavel, dřívější pronásledovatel, který po setkání s Kristem dal všechny své síly do Jeho služeb. Byl prvním misionářem, který šířil evangelium v Malé Asii a v Evropě.


Petr je zosobněním skály, v níž církev bezpečně kotví. Pavel je nástroj vichřice Ducha Božího, která popohání církev do čela času, lidských událostí a dějin, která ji pudí do výbojů na celém světě.


O posledním setkání apoštolů všichni víme. Oba je přivedla stejná myšlenka do Říma. Kde je křesťanům nejhůř, kde je jejich krutý nepřítel Nero, tam chtějí jít, tam chtějí svědčit o své víře v Pána Ježíše, o své víře ve věčný život se Zmrtvýchvstalým, kterého oba na vlastní oči viděli živého.


Jejich krev společně posvětila pohanský Řím na sídlo hlavy církve. Jejich svorná láska dala církvi i pevnou oporu Petrovy skály i věčné mládí Pavlova misijního elánu.

Apoštolové sv. Petr a Pavel jsou patrony brněnské diecéze i katedrály v Brně na Petrově. Počátky tohoto chrámu sahají do 70. let 12. století. Kolem roku 1500 bylo původní zasvěcení prvnímu papeži, sv. Petrovi, rozšířeno na zasvěcení svatým Petru a Pavlovi.

Dnešním dnem také končí Rok svatého Pavla (http://svatypavel.paulinky.cz/), ke kterému jsme se mimo jiné mohli připojit i tady na Signálech (http://signalyapostolapavla.signaly.cz/)http://tisk.cirkev.cz/z-domova/slavnost-sv-petra-a-pavla-patronu-brnenske-katedraly.html
http://catholica.cz/?id=2698
http://www.jenikov.net/view.php?cisloclanku=2008050001

/Kikina/

Zobrazeno 1524×

Komentáře

Cinik

V sarkofágu, který má ukrývat tělo sv. Pavla, jsou skutečně pozůstatky člověka patřičného věku:<br />
<br />
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/172380-v-rime-byly-nalezeny-ostatky-svateho-pavla.html

Jidášek

Pro jedince se slabším žaludkem: Raději neotvírejte komentáře pod tím článkem...

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka