Konec Stoleté války

17. 7. 2009 0:00
Rubrika: Nezařazené

17. července 1453 skončila bitvou u Castillonu Stoletá válka


Stoletá válka - konflikt mezi Anglií a Francií, jejíž příčinou byl spor o nadvládu ve Flandrech a jihozápadní Francii a záminkou neuznání nástupnictví Eduarda III. na francouzský trůn - proběhla v letech 1337–1453. Skončila bitvou u Castillonu, kdy byla definitivně poražena Anglie.

V prvních letech stoleté války měli Angličané především zájem o zachování a upevnění svého obchodního postavení ve Flandrech a udržení svých držav v jihozápadní Francii, a tomu přizpůsobili i své strategie a spojence - Flandry.

Pak však na francouzský trůn v roce 1364 nastoupil Karel V. a Francouzi změnili svou taktiku - pod vedením schopného vojáka Bertranda du Guesclin vedli malou válku, bránili města a velkým bitvám se opatrně vyhýbali. Tento způsob se jim vyplatil a v roce 1380 zůstaly v anglické moci už jen Bayonne, Bordeaux, Brest, Cherbourg a Calais.

Ve třetí etapě války vstoupila do bojů selská dívka Johanka z Arcu: V roce 1428 obléhal vévoda z Bedforduse svými vojsky Orléans, poslední většinu vojenskou pozici francouzských sil, kde byl velitelem známý Dunois. Francouzi se ubránili do příchodu posil, vedených Johankou. V roce 1429 se jí podařilo Orléans osvobodit, čímž si získala svoje „bojové“ jméno, Panna Orleánská. Po osvobození města Orléans a porážce Angličanů u měst Pataye a Jargeau nastal obrat ve válce. Vysoká šlechta však záviděla Janě z Arku její postavení a překáželo jí, že spásu Francii přineslo obyčejné děvče. Jana byla nakonec vyštvána z královského dvora a vrátila se zpět do boje. Při osvobozování Compiégne byla zajata Burgunďany a v roce 1431 byla v Rouenu upálena.

V roce 1435 bylo svoláno zasedání v městě Arras, na které se dostavili vyslanci skoro všech evropských států. Ke smíru však nedošlo a válka pokračovala dál. Pro Angličany ne už od desíti k pěti, ale spíše od pěti k nule. V roce 1453 prohráli bitvu u Castillonu a museli válečné akce přerušit (ve Francii zůstalo v jejich moci jedině přístavní město Calais s okolím a Normanské ostrovy). Tak skončila Stoletá válka a začala Válka růží...

Prameny:
http://royal-history.sweb.cz/stol.html
http://airborn.webz.cz/100yw.html
http://cs.wikipedia.org/wiki/Stolet%C3%A1_v%C3%A1lka

/Clara/

Sdílet

Komentáře

Cinik Z článku trčí díra v podobě chybějícího odstavce o tom, jak se od vítězného tažení Karla V. Moudrého dostala Francie k Orleansu. Tak alespoň velestručně: po Karlu V. Moudrém nastoupil Karel VI. Šílený. Jestli byl opravdu šílený, nevím, ale génius to rozhodně nebyl. Zvoral vše, co šlo, a k tomu nasvrch i něco z toho, co ani zvorat nešlo.

Podiven Karel VI. šílený skutečně byl - v záchvatu šílenství pobil několik členů vlastní družiny; odmítal se mýt; občas zapomínal, že je král a nepoznával členy vlastní rodiny. Mimo jiné trpěl představou, že je ze skla a mohl by se rozbít.<br />
K jeho dvoru putovali učenci, mniši, lidoví léčitelé a čarodějové, kteří se s vidinou bohaté odměny (marně) pokoušeli o léčbu.<br />
(Doporučuji knihu Martina Nejedlého Středověký mýtus o Meluzíně a rodová pověst Lucemburků)

Cinik @Podiven:<br />
Dobře, byl to regulérní šílenec, já sem se o tohle téma nikdy moc nezajímal, když tak až o jeho nsáledovníka. Každopádně je pochopitelné, že pod takovým vedením se těžko vede válka. Jinak v době Orleansu už samozřejmě vládl Karel VII.

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka