Čiperná důchodkyně

7. 8. 2009 0:00
Rubrika: Nezařazené

Zítra uplyne 35 let od smrti jedné z nejzajímavějších osobností německého protinacistického odboje, učitelky Elisabeth Abegg.

 


Elisabeth Abegg (1882-1974) pocházela ze Štrasburku, po dostudování působila jako učitelka na dívčích školách. Nástup nacismu ji zastihl na elitní berlínské Luisen Mädchenschule. Silně humanisticky orientovaná kvakerka, navíc příbuzná s významným sociálnědemokratickým politikem, pochopitelně nevyhovovala představám, které měl nový režim a jeho proponenti ve školství o ideálních vyučujících. Nejprve byla vyhozena a musela přejít na méně prestižní ústav, v roce 1940 pak byla jako nepolepšitelná přinucena odejít do důchodu.

Volného času využila k navštěvování příbuzných a přátel a hlídání dětí. V roce 1942 začala s pomocí svých přátel, příbuzných, souvěrců a bývalých žaček pomáhat Židům. Vytvořila ze svých nejbližších rozsáhlou podzemní síť pokrývající především Berlín a jeho okolí, Východní Prusko a Alsasko, která ukrývala Židy, poskytovala jim potravu a pomáhala jim v útěku za hranice. Tak jako v 18. a 19. století byli kvakeři v USA často poslední nadějí uprchlých otroků, ona byla často poslední nadějí zoufalých Židů.

Neváhala hodně riskovat: navštěvovala židovské rodiny, varovala je a nabízela jim pomoc, převážela židovské děti, spolu se svou invalidní sestrou je ukrývala ve vlastním bytě, který se nacházel v domě, ve kterém bydlelo několik aktivních nacistů. Pomáhala i úplným cizincům, na provoz své organizace a pomoc pronásledovaným neváhala obětovat celé své úspory i rodinné šperky.

Přes veliké riziko, které na sebe pravidelně brala, přestože byla gestapem vedena jako nespolehlivá a k nacismu nepřátelská osoba a několikrát byla vyslýchána, její osobní činnost i síť zůstala neodhalena až do konce války. V roce 1957 jí část jí zachráněných Židů věnovala sbírku memoárů nazvanou Když jedno světlo prorazilo tmou. V roce 1967 ji Jad Vašem uznal za spravedlivou mezi národy.

Pohled na osobnost, jakou je Elisabeth Abegg, je vždy velmi inspirativní. Jistě je vzorem odvahy a železné vůle, jakož i důkazem toho, že i člověk, od něhož by to nikdo neočekával, může dokázat opravdu velké věci. Druhá světová válka a nacistické běsnění dalo vyniknout stovkám takových lidí, ovšem čiperná důchodkyně pro mne zůstává poněkud výjimečnou i mezi nimi. Někteří říkají, že stáří a důchod, to je nejkrásnější část života, když si ho člověk umí užít. Každopádně Elisabeth Abegg je důkazem toho, že to tak může být. Své životní dílo dovršila v důchodu. :-)

Sdílet

Komentáře

Daniel Zouhar Skvělé připomenutí významné osobnosti. Konečně znám někoho dalšího, kdo získal ocenění spravedlivý mezi národy. :-)

Cinik @ Daniel: Malý dáreček pro tebe: přehled spravedlivých mezi národy, jejichž medailonky už vyšly v signálních Událostech:<br />
<br />
Sára Salkaházi (11. 5. 09)<br />
Giovanni Palatucci (30. 5. 09)<br />
Přemysl Pitter (20. 6. 09)<br />
Elisabeth Abegg (zde)<br />
<br />
V pondělí vyjde další.<br />
<br />
Mimo to:<br />
<br />
Nicholas Winton (19. 5. 09)<br />
Damaskinos Papandreou (20. 5. 09)

herby Díky za přiblížení zajímavé osobnosti, o které bych jinak asi nevěděl...

dadinka Díky za článek. Je fajn číst o takových obdivuhodných lidech. (Jakože opravdu hodných obdivu...)

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka