Sv. Linus

23. 9. 2009 0:00
Rubrika: Nezařazené

Dnes slavíme svátek sv. Lina, papeže.

 


 

Linus byl jedním z prvních nástupců svatého Petra. Jako o dalších papežích z té doby o něm mnoho nevíme. Církev ho považuje za přímého Petrova nástupce a tedy druhého z papežů, nicméně nelze zcela vyloučit, že došlo k prohození pořadí a byl až třetím (nebo dokonce čtvrtým) papežem.

Doklady jsou totiž nejasné a jediné, čím si můžeme být u prvních tří nástupců svatého Petra víceméně jisti, je to, že se jmenovali Linus, Anaklét a Klement a že všichni byli Petrovými žáky. Udává se rovněž, že Linus zemřel mučednickou smrtí - což byl podle legend v začátcích církve poměrně častý osud papežů i ostatních biskupů, nicméně řada historiků to zpochybňuje.

Předpokládá se, že Linus pocházel z Toskánska a původně se jmenoval Herculanus. Předpokládá se, že je zmíněn v Novém zákoně (2. Tim) a že vydal nařízení, že ženy nemají chodit na bohoslužby bez závoje. Někdy je uváděn jako autor apokryfního spisu Umučení sv. Petra a Pavla, ale ruku do ohně by za to dal málokdo.

Západní církev slaví jeho svátek dnes, východní 5. listopadu.

Sdílet

Komentáře

Jayef Svatého Lina jsme si dřív připomínali alespoň linem, které jsme měli na podlaze v kuchyni a předsíni. Ale pak přišly dlaždice a nejsem si jistý, jestli mají nějakého nebeského patrona. Svatého Dlaždě?

comment Sv. Linus je i křestním patronem zakladatele Linuxu (luteráni křestní patrony, i když v dost zredukované formě, znají).

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka