Sv. Bruno

6. 10. 2009 0:00
Rubrika: Nezařazené

Dnes slavíme památku kněze, sv. Bruna.


Narodil se kolem r. 1035 v Kolíně nad Rýnem, kde také začal svá studia, která dokončil v Remeši ve Francii. Zde také začal učit na katedrální škole. Po návratu z Francie studoval teologii a kolem r. 1055 byl vysvěcen na kněze. Později znovu vyučoval na katedrální škole a dokonce převzal její vedení.

Protože ale toužil po zcela jiném životě, odešel se svými šesti přáteli do alpského horského údolí, kde s nimi od r. 1084 žil podle vzoru poustevníků. Trvalé mlčení přerušovali jen v neděli nebo o svátcích a při společné modlitbě, zachovávali přísné posty a den dělili mezi modlitbu a práci.

Jeho bývalý žák, Urban II., se stal papežem a Bruna povolal do Říma jako svého poradce (1090). O čtyři roky později dostal povolení založit v kalábrijských horách další poustevnické středisko.

Zde také 6. října 1101 zemřel.

Jeho následovníci žili podle zpřísněné benediktinské řehole a po přijetí společných stanov (1128) vznikl kartuziánský řád. Jako ochránkyni si zvolili Pannu Marii.

O životě v kartuziánském klášteře vznikl film s příznačným názvem Velké ticho (Grosse Stille).

Sdílet

Komentáře

jarda77 Stat crux dum volvitur orbis

Podiven Il grande silenzio! Skvělý film. Poprvé promluvil až ten bratr, krmící kočky. Poté jsem usnul, takže nevím, jak to dopadlo... ;-)

ViZ dobře - jsou na cestě do nebe

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka