Sv. Gerard Majella

16. 10. 2009 0:00
Rubrika: Nezařazené

Dnes si připomínáme sv. Gerarda Majellu CSsR


Sv. Gerard Majella se narodil v městečku Muro v Itálii dne 6. dubna 1726 v rodině krejčího. Byl velmi nadaný a zbožný. V roce 1738 mu zemřel otec a tehdy se dvanáctiletý Gerard se stal jediným mužem v domě. Toužil po řeholním životě, ale aby uživil matku, vstoupil do učení ke krejčímu.

V srpnu roku 1748 se Gerard poprvé setkává s redemptoristy. Upoutá ho jejich zjev. Záplatované řeholní šaty, děravé boty ... Jejich prostota a vnitřní hloubka na mladého Gerarda velice zapůsobila.

V dubnu následujícího roku připutovali redemptoristé do Mura na misie. Tehdy už byl Gerard rozhodnut, že požádá o přijetí k nim. Nejprve byl odmítnut, s tím, že jejich způsob života by nevydržel. Vytrval však a dokonce za misionáři utekl z domova. Žádal o přijetí a tak jej redemptoristé vzali s sebou.

Mysleli si, že nevydrží, ale Gerard vydržel. O slavnosti Narození Páně roku 1849 přijal řeholní roucho. Působil pak v Delicetu, kde mimo jiné vykonával službu krejčího. Kromě toho začal působit mezi lidmi. Toužil přivádět hříšníky na správnou cestu. A dařilo se mu to.

V San Georgio dostal však Gerard chrlení krve. Představení nařídili Gerardovi, aby odpočíval. Pobýval pak u svých přátel. Zde na návštěvě jedné rodiny Gerard zapomenul svůj šátek. Dívka z té rodiny mu jej přinesla, ale on jí řekl, že si ho má nechat. Prý jej jednou bude potřebovat. A to se stalo. Tato dívka totiž po několika letech skoro zemřela při porodu. Tehdy si vzpomenula na šátek, a po dobu porodu jej držela v ruce. Porod dopadl dobře. Proto je Gerard vzýván jako přímluvce těhotných žen a matek v nebezpečí života.

Gerard zemřel 16. října 1755. Bylo mu pouhých 29 let. Na výroční den jeho úmrtí se slaví jeho liturgická památka.

/Vianney/

Sdílet

Komentáře

Vianney Přihřívání polívčičky je nesmírně důležité. Nicméně sv. Markétu jsi také uvedl, takže v pohodě. Mimochodem: To, že si dnes vzpomenu mimo jiné na sv. Gerarda, to neznamená, že bych na sv. Markétu nějak zapomněl :-)

Johan Chápu, že sis potřeboval ohřát redemptoristickou polívčičku, ale my ctitelé Božského Srdce Páně dnes slavíme sv. Markétu Marii Alacoque ( <a href="http://www.newadvent.org/cathen/09653a.htm" target="_blank">http://www.newadvent.org/cathen/09653a.htm</a> ) a všichni rytíři Neposkvrněné slaví den založení rytířstva. :-)

PLHOJ Liturgický kalendář nám dnes nabízí několik možností :<br />
Sv. Markéta Marie Alacoque patří mezi velké a významné světice. Její ( poněkud nedokonalá ) socha je dokonce součástí oltáře Božského Srdce Páně v našem filiálním kostele v Chlumu u Hlinska. <br />
Dnes je také možnost slavit nez. památku sv. Hedviky. V ostravsko-opavské diecézi je to svátek ( možná, že podle diecézního lit. kalendáře dokonce i slavnost). Sv. Hedvika založila v r. 1202 klášter v Třebnici. V tomto klášteře krátce pobývala i naše sv. Anežka Přemyslovna. <br />
Donedávna ( 1978 - 2004 ) byl 16.říjen také výročním dnem volby papeže Jana Pavla II. <br />
<br />
Vianney - dík za pěkný článek

donegal Bohu dík za každý takový článek kalendária.

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka