Jan Evangelista Purkyně

19. 12. 2009 0:00
Rubrika: Nezařazené

18. prosince roku 1787 se na zámku v Libochovicích narodil český fyziolog, anatom, biolog a filozof, jeden ze spoluzakladatelů cytologie – Jan Evangelista Purkyně.


Jeho otec byl správcem libochovického šlechtického panství, v Janových šesti letech už ale zemřel. V jedenácti odešel na gymnázium v Mikulově, které vedli piaristi, později ale z řádu odešel. Po krátké době, kdy se živil jako vychovatel ve šlechtických rodinách, odešel studovat lékařství a později se stal asistentem na pražské lékařské fakultě.

Pro své vlastenecké názory se ale o profesuru ucházel marně, teprve na mocnou přímluvu Goethovu byl angažován v pruské Vratislavi. Tady také r. 1832 získal výkonný mikroskop a mohl tak r. 1837 na sjezdu německých přírodovědců a lékařů v pražském Karolinu prezentovat svůj nejvýznamnější objev – mezi prvními na světě přisoudil buňkám jejich stěžejní význam pro život.

Zemřel 28. července 1869, je pochován na vyšehradském Slavíně.

Jeho jméno nese řada jevů medicíny – známe tak Purkyňova vlákna v srdci, Purkyňovy buňky v malém mozku, Purkyňovy obrázky (vnímání světla okem) nebo Purkyňův jev (vnímání barev okem) – ale také např. Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem nebo Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně; dříve (1960 – 1990) nesla jeho jméno i dnešní brněnská Masarykova univerzita.

Sdílet

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka