Jiří Pavlica

1. 12. 2009 8:12
Rubrika: Nezařazené

houslista, skladatel, upravovatel


Po ukončení Střední ekonomické školy vystudoval hudební vědu a teorii kultury na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a obor housle na konzervatoři v Brně u Pavla Kyncla a Stanislava Tomáška. Vzdělání si doplnil studiem skladby na JAMU u Arnošta Parsche a Zdeňka Pololáníka. Od roku 1970 působí v cimbálové muzice Hradišťan jako houslista, od roku 1975 jako primáš a od roku 1978 až do současnosti navíc jako umělecký vedoucí.


Zajímá se o moravský folklor, který nestudoval jen v regionálních souvislostech, ale i v historickém a dobovém kontextu a v hudebních vztazích. Shrnutí osobních pohledů na interpretaci různých pramenů hudebního folkloru podává CD Ozvěny duše (1994). Inspirace moravským folklorem se projevuje v řadě jeho dalších hudebních aktivit, které se prolínají různými žánry, především jazzem, folkem, rockem a vážnou hudbou. Na tomto poli spolupracuje i se zahraničními hudebníky (Alister Anderson – Velká Británie, Yaz-Kaz – Japonsko, Dizu Plaatjies – Jihoafrická republika). Inspiruje se i tvorbou českých básníků, na verše Jana Skácela vznikl celovečerní prokomponovaný pořad a také stejnojmenné album O slunovratu (1999), za které získal cenu nezávislých hudebních kritiků Žlutá ponorka. Vedle koncertování s Hradišťanem se také orientuje na tvorbu pro divadlo, film, rozhlas a televizi (Jako autor a moderátor se podílel na hudebním televizním cyklu Sešli se…).

Stál také u zrodu několika hudebních těles, ve kterých působil jako interpret a autor (Salvia, Ad lib Moravia, nejnověji Talant). Vedle tvorby v oblasti nonartificiální hudby se v poslední době věnuje také komponování ve sféře artificiální hudby (Missa brevis ( 1997, přepracována 1999), Oratorium smíru (2004), Chvění – suita dialogů (2006). Kromě koncertování na domácích scénách vystupuje také v zahraničí na festivalech a dalších kulturních projektech (Velká Británie – Womad 2001, Japonsko, Čína, USA – festival duchovní hudby 2005, Mexiko – Cervantino 1998, Jihoafrická republika atp.). Jeho činnost je reflektována médii, je držitelem zlatých desek za alba AG Flek a Hradišťan, Ozvěny duše, O slunovratu, Mys Dobré naděje.

Narodil se 1. 12. 1953 v Uherském Hradišti.

/seily/

 

 

Sdílet

Komentáře

sakki no Jura, to je Pan muzikant.. =o)

růžetrnitá Moc pěkně napsaný článek - díky. Jeho hudbu mám moc ráda, připadá mi úžasná.

Pitka To je muzikant! Hudba co hladí duši:-)!

Janiczek Úžasná hudba od skvělého hudebníka :) Úplně mi ta Voda zlepšila náladu...

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka