kardinál Josef Beran

29. 12. 2009 9:24
Rubrika: Nezařazené

29. prosince 1888 se v Plzni narodil katolický duchovní a teolog, kardinál Josef Beran. Byl politickým vězněm nacismu i komunismu, po jmenování kardinálem prožil poslední roky života v Římě.


Po studiích na plzeňském gymnáziu byl v České koleji v Římě (dnešní Nepomucenum). Po vysvěcení na kněze studoval dále teologii. Jako docent vyučoval pastorální teologii na TF UK, byl také rektorem pražského arcibiskupského kněžského semináře.

Po atentátu na Heydricha byl zatčen a vězněn v koncentračních táborech Terezín a Dachau.

Protože odmítl podřídit církev komunistické moci, byl internován StB na různých místech Československa a neustále sledován.

25. února 1965 jej papež Pavel VI. jmenoval kardinálem. Stát povolil Beranovi odjet do Říma, že se už ale nesmí vrátit, se od něj ale nedozvěděl.

V Římě spolupracoval na 2. vatikánském koncilu, založil České náboženské středisko Velehrad.

Zemřel 17. května 1969 v Římě, kde je také jako jediný Čech pochován po boku papežů v kryptách svatopetrské baziliky. R. 1998 byl zahájen proces jeho blahořečení.

Zobrazeno 1874×

Komentáře

Neposeda

Víte, že když ve sv. Petru v Římě požádáte ostrahu, že vás pustí k jeho hrobu? Je to hned za hrobem sv. Petra. Já se tam zastavím vždy (a prosím za naši zem)!

Kristýna Boháčová

Letos také vyšla o kardinálu Beranovi zajímavá kniha <a href="http://www.ustrcr.cz/cs/monografie#beran" target="_blank">http://www.ustrcr.cz/cs/monografie#beran</a>

Zobrazit 2 komentáře »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka