Karel Čapek

9. 1. 2010 0:00
Rubrika: Nezařazené

Dnes si připomínáme 120. výročí narození jednoho z nejznámějších českých spisovatelů.


Karel Čapek se narodil v Malých Svatoňovicích v severovýchodních Čechách v rodině lékaře. Po gymnaziálních a filozofických studiích v Praze a v zahraničí působil jako redaktor Národních listů a od roku 1920 Lidových novin. Svá první díla začal psát už v průběhu první světové války (Loupežník), proslul však až ve dvacátých letech, především svými utopickými romány Továrna na absolutno a Krakatit a dramaty R.U.R. (z něhož pochází mezinárodně používané slovo „robot“) a Věc Makropulos. Velký ohlas měly také jeho cestopisy, povídky, eseje, fejetony a apokryfy, stejně jako divadelní hra Ze života hmyzu, kterou napsal společně se svým bratrem Josefem, s nímž vytvořil i další díla (Zářivé hlubiny a jiné prózy).

„Je potřeba jisté lenosti k plnému ocenění života. Člověk, který tuze spěchá, dojde jistě k cíli, ale jen za tu cenu, že se nepodíval na tisíceré věci, které cestou minul.“

Vrcholu dosáhla Čapkova tvorba ve třicátých letech, kdy napsal humanisticky laděnou trilogii Hordubal, Povětroň a Obyčejný člověk, román První parta a především protifašistická díla jako Válka s mloky nebo dramata Bílá nemoc a Matka. Věnoval se taktéž dětské tvorbě (Dášenka čili život štěněte,…).

Velké množství jeho děl bylo přeloženo do světových jazyků a Čapek se tím stal nejrozšířenějším a nejznámějším českým spisovatelem v zahraničí. V životě vycházel z filozofie pragmatismu. Politicky byl spjat s demokracií první republiky, zvlášť s postavou T. G. Masaryka, jemuž věnoval Hovory s T. G. Masarykem a Mlčení s T. G. Masarykem. Odmítal krajně levicové a pravicové směry v české politice.

Po Mnichovu byl napadán fašistickou pravicí a konzervativními silami, což bezesporu přispělo k jeho smrti 25.12.1938.

Roku 1995 mu byl in memoriam zapůjčen Řád T. G. Masaryka

Méně známá je jeho záliba v etnické hudbě. Patřil mezi nadšené sběratele – Čapkovi potomci věnovali v roce 1981 celou jeho sbírku Náprstkovu muzeu (462 desek a 115 katalogů světových gramofonových firem).


Poslechněte si http://www.rozhlas.cz/ctenarskydenik/autori/_zprava/540398
Doporučuji http://www.csfd.cz/film/7261-clovek-proti-zkaze/
Zdroje: J.Bartoš, S.Kovářová, M.Trapl: Osobnosti českých dějin
Wikipedie

/Kikina/

 

Sdílet

Komentáře

Anna Otrubová Čapek patří k mým nejoblíbenějším spisovatelům. Jinak mylsím, že vzhledem ke svým postojům umřel na poslední chvíli, když to tak řeknu...

dadinka Povídky z jedné a z druhé kapsy - ty jsou taky moc zajímavé. Díky za článek.

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka