P. Ignác Stuchlý

17. 1. 2010 0:00
Rubrika: Nezařazené

Roku 1953 zemřel „Staříček“ – P. Ignác Stuchlý, kterého znají především salesiáni.

 


 

Narodil se ve slezské Boleslavi 14. prosince 1869.

R. 1891 začal v Olomouci u dominikánů studovat teologii, studia ale musel přerušit. V září 1894 přijel k salesiánům do Turína a v srpnu 1895 zde vstoupil do noviciátu.

Po vysvěcení na kněze (1901) byl nejprve v Itálii a potom ve slovinské Lublani, kde ho zastihla první světová válka – kostel, který zde rozestavěl, se mu podařilo dokončit až r. 1924.

O rok později byl poslán do italské Perozy, kde žilo mezi salesiány i několik Čechů – byli zde posíláni naši chlapci na salesiánskou formaci. Po nějaké době kupují salesiáni od sester Neposkvrněného Početí klášter ve Fryštáku (blízko Zlína) – ten se také stává novým působištěm otce Stuchlého. Nejen zde, ale také v celém Československu se snažil o budování salesiánských ústavů.

Několik z nich bylo ale během druhé světové války zabráno nacisty a v polovině srpna 1943 musel být vyklizen i dům ve Fryštáku.

5. března 1950 dostal Staříček záchvat mrtvice a od té doby byl upoután na lůžko. V noci ze 13. na 14. dubna byli salesiáni v rámci Akce K vzbuzeni policií a deportováni na různá místa republiky, Staříček byl umístěn do domova důchodců v Lukově, kde jako řadový chovanec nesměl ani opustit dům.

V lednu 1953 přišel záchvat mrtvice znovu a Staříček ve věku 83 let zemřel. Je pohřben na hřbitově ve Fryštáku.
Je po něm pojmenován Dům Ignáce Stuchlého ve Fryštáku.

www.sdb.cz
www.frystak.sdb.cz

Sdílet

Komentáře

ViZ Než psát "divný článek" kvůli omylu v datu, je snad lepší požádat o opravu, protože jsem našel chybu. To by, beacone, svědčilo o normálním lidsky hodnotném přístupu k věci. Totiž, že si vážím, že někdo vůbec něco dělá pro druhé. Přeji ti, aby chyb v Tvém životě bylo co nejméně. <br />
A co se týká Dona Stuchlého: díky jeho pozornosti vůči Božímu povolání jsou dnes tisíce mladých lidí blíž k Bohu, protože salesiánské dílo u nás zapustilo pevné kořeny a život společenství i práce s mládeží také v době komunismu byla účinná.<br />
Díky, Bože za Tvého služebníka, Dona Stuchlého a za službu salesiánů i salesiánek.

zdis ViZ dík za pochvalu, snažíme se, ale myslím, že za staříčkem dost pokulháváme. Byl to děsně pokorný člověk, chodil žebrat, aby měly jeho kluci co jíst. A nebyli to žádní svatoušci. Když jim něco nechutnalo klidně to hodili do koše. když přijel do Čech měl jen jednu košili, tu co měl na sobě a protože šel pěšky, aby ušetřil, zpotil se a aby se pak nenastyd dal si za košili noviny. Měl tolik práce, že ho chudáka zapomněli vysvětit na kněze, naštěstí si toho všiml hlavní představený a napravil to. Při vysvěcení už byl bělovlasý a jeho zpovědnice byla od začátku obležená. Je mi moc sympatický, protože když umíral jeho dílo bylo díky fašistům a komunistům v ruinách, salesiáni v kriminále nebo rozprášení, baráky zabrané, vlastně se celý život snažil a nic z toho. jako Pán Ježíš.

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka