Max Švabinský

9. 2. 2010 8:29
Rubrika: Nezařazené

10. února 1962 v Praze zemřel český malíř a rytec Maxmilian Theodor Jan Švabinský.


Narodil se 17. 9. 1873 v Kroměříži. Studoval na pražské Akademii výtvarných umění u Maxmiliána Pirnera, který jej velmi ovlivnil. Už od r. 1891 byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes.

Po letech strávených v Paříži získal r. 1901 cenu České akademie věd a umění a byl přijat za jejího dopisujícího člena. O tři roky později následovala první medaile na světové výstavě v St. Louis.

Po svém jmenování profesorem (1910) na pražské akademii zde založil grafickou speciálku, tu pak vedl až do r. 1927. Byl také jedním ze zakládajících členů Sdružení českých umělců grafiků Hollar.

Jeho dílo vychází především z akademického historismu 19. století a novoromantismu. Krátkou dobu jej ovlivnil také secesní symbolismus nebo realismus. Jeho pozdější malby se ale opět vrací ke způsobu malby akademickému. Na jeho dílech nalezneme mnoho významných osobností jeho doby. Patří ke generaci umělců, kteří položili základy našeho moderního výtvarného umění 20. století.

Kromě malby je známý jako grafik – známe řady jeho poštovních známek nebo bankovek. Je také tvůrcem návrhů barevných oken v katedrále sv. Víta (konkrétně Seslání Ducha sv. v kapli sv. Ludmily a Poslední soud v okně jižní lodi).

Galerie: http://www.tfsimon.com/Max-Svabinsky.html
http://www.galerieonline.cz/obraz/umelec.php?id=46

Zobrazeno 3827×

Komentáře

Podiven

Švabinský má ve svém díle některé věci tak strašné, až se člověk musí smát. Třeba tu scenérii jak ze Strážné věže s nahatou rodinkou u pramene, ke které se lísá leopard, kolem kráčí slon, v pozadí se páří žirafy, za nimi stojí děravé skalisko s gigantickými banánovníkovými listy a nad tím vším krouží orel...

domecek

to Podiven ad 9. 2. 2010 16:12<br />
<br />
Nezazpíváme si společně s Vaškem Neckářem "Stííííííííííííín katedrááááááál...." ?!

Zobrazit 16 komentářů »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka