Sv. Blažej

3. 2. 2010 0:00
Rubrika: Nezařazené

Škrábe vás v krku? Píská v uchu? Není vám zrovna nejlépe? Tak si dnes přijďte pro svatoblažejské požehnání ;-)


Svatý Blažej byl biskupem ve městě Sebasta, které leží na území dnešního Turecka, a zemřel mučednickou smrtí ve čtvrtém století našeho letopočtu.

O samotném životě svatého Blažeje víme bohužel málo. Jisté je, že byl nadaný jistými léčitelskými schopnostmi, díky kterým se těšil popularity u prostého lidu.

Svatý Blažej nežil na místě, kde by křesťany vítali s otevřenou náručí, ba právě naopak. Díky své křesťanské víře byl nucen opustit město Sebasta a skrývat se několik let v horách. Byl však nakonec přece jen díky nešťasnému sletu okolností objeven, násilím dopraven zpět do města a nucen klanět se římským bohům. Blažej toto nechtěl dopustit a stál si pevně za svou vírou, díky čemuž byl odsouzen k pomalé smrti. Spolu s ním bylo zavražděno i mnoho sebastkých křesťanů.

Třetí únor je dnem jeho liturgické památky. Právě v tento den se v kostelech udílí tzv. svatoblažejské požehnání, aby nás Pán chránil od všech nemocí duše i těla. Toto požehnání se udílí na památku události, která se podle legendy stala ve chvíli, kdy byl Blažej veden na popraviště. V tomto okamžiku k němu totiž jedna matka přivedla svého syna, kterému se v krku vzpříčila rybí kost. Svatý Blažej chlapci požehnal a tomu se kost v krku uvolnila. Na znamení bezmocných svázaných Blažejových rukou při uzdravení umírajícího chlapce se používájí jako symbol při udílení požehnání dvě zkřížené svíce.

/majkiii/

 

Sdílet

Komentáře

Zamdotex pecka je, že jsem se dneska probudila a cítila jsem jakousi neřest v krku :o ))) tak snad, potvůrka, poleví.

domecek to Podiven ad 3. 2. 2010 10:11<br />
<br />
Přesně tak, mluvíš mi z duše. Ale tady mi to nevadí tolik, jako tato pasáž ve Velikonoční vigílii: "Vpravdě nezbytný byl hřích Adamův, který Kristus zahladil svou smrtí.<br />
Ó šťastná vina, pro kterou přišel Vykupitel tak vznešený a veliký!"

Podiven "Díky své křesťanské víře byl nucen opustit město Sebasta..." <br />
<br />
"díky nešťasnému sletu okolností objeven, násilím dopraven zpět do města a nucen klanět se římským Bohům..."<br />
<br />
"...díky čemuž byl odsouzen k pomalé smrti..."<br />
<br />
No, nevím, jestli je vhodné za tyto skutečnosti děkovat, i když "díky" nim nakonec obdržel mučednickou palmu... ;-)<br />
<br />
(A ti římští, to jsou jenom bohové, s malým B.)

majkiii Podiven: Dobrá připomínka, příště si na to dám větší pozor.

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka