Karel Kachyňa

12. 3. 2010 0:00
Rubrika: Nezařazené

Dnes si připomínáme šestété výročí úmrtí významného českého režiséra Karla Kachyni


Karel Kachyňa se narodil 1. května 1924 ve Vyškově na Moravě. Absolvoval FAMU v Praze roku 1951. V polovině padesátých let se proslavil filmy Král Šumavy a Práče. Silný umělecký vzestup Karla Kachyni byl ovlivnilo jeho setkání se scénáristou Janem Procházkou. Z jejich spolupráce vznikly snímky jako Trápení, Vysoká zeď a Ať žije republika. Mezi jeho nejdůležitější filmy patří společenská dramata Kočár do Vídně, Noc nevěsty, Směšný pán nebo  Ucho, kterými se Kachyňa zařazuje po bok mladých režisérů nové vlny. V koprodukci se Západním Německem vzniká snímek "Už zase skáču přes kaluže", jež vypráví příběh chlapce postiženého ochrnutím, jež se postaví svému handicapu čelem.  Film získává na filmovém festivalu v San Sebastian „Zlatou lasturu“. 
Kachyňovy filmy ze šedesátých let byly často výrazně kritické vůči
komunistickému režimu proto byly po nástupu normalizace zakázány. Kachyňa byl nucen točit filmy vyhovující svým obsahem vládnoucí komunistické moci. Přesto i jeho tvorba ze sedmdesátých a osmdesátých let zpravidla výrazně převyšuje dobový průměr. Mnohé z jeho filmů také rozhodně patří k nejlepším českým a československým filmům vůbec.

Známý je i film Lásky mezi kapkami deště s bravurním hereckým výkonem Vladimíra Menšíka a Sestřičky, kde v hlavní roli vynikla Kachyňova budoucí žena Alena Mihulová, či tragikomedie Fandy ó Fandy. Pracuje i pro televizi, vzniká např. televizní interpretace povídky Oty Pavla Zlatí úhoři a Smrt krásných srnců, do televizní tvorby se řadí i Počítání oveček, Duhová kulička nebo jeden z nejpozoruhodnějších českých seriálů Vlak dětství a naděje.

Největší devizou Karla Kachyni je přesné a výrazné postižení psychologie postav. Často zachycuje zdánlivou banalitu, běžné lidské osudy. Zajímá jej svět outsiderů a ztroskotanců. Naopak je mu vzdálena veškerá glorifikace a okázalost. Kachyňa prakticky nikdy nezfilmoval klasický životopisný film líčící životy významných osobnosti. Jeho filmy se často odehrávají v nemocničním prostředí (Pozor vizita, Sestřičky, Počítání oveček). Zvláštní roli v nich hraje také líčení dětství, prvních lásek a citové nezralosti (Duhová kulička, Vlak dětství a naděje, Městem chodí Mikuláš, Lásky mezi kapkami deště). Mnohé válečné filmy zpracovávají složitou a nejednoznačnou problematiku vztahu k nepříteli (Kočár do Vídně). Přestože mnoho Kachyňových filmů obsahuje humorné prvky, je jejich vyznění zpravidla spíše smutné. Souhrnně lze jeho tvorbu charakterizovat jako lyrická komorní psychologická dramata. Výrazné je zde soucítění s postavami a hledání kořenů, které je formovaly.

V roce 1999 převzal Karel Kachyňa na MFF Karlovy Vary zvláštní cenu za dlouholetý přínos světové kinematografii.

Zobrazeno 1704×

Komentáře

Ferenc

Nerozumím této větě konkrétně slovu šestété:<br />
Dnes si připomínáme šestété výročí úmrtí významného českého režiséra Karla Kachyni

Zobrazit 1 komentář »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka