Jan Anastáz Opasek OSB

20. 4. 2010 0:00
Rubrika: Nezařazené

 Dnes si připomínáme 97. výročí narození Jana Anastáze Opaska, opata a později arciopata benediktinského kláštera v Praze-Břevnově a básníka.


 Jan Opasek se narodil ve Vídni dne 20. dubna roku 1913. V roce 1932 vstoupil do benediktinského řádu a při obláčce přijal řeholní jméno Anastáz. Teologii studoval v Praze a později v Římě na vatikánském Institutu sv. Anselma. Kněžské svěcení přijal v roce 1938 a po roce se stává břevnovským převorem. Po válce byl vyznamenán za zásluhy v boji proti nacismu. V roce 1947 byl zvolen břevnovským opatem. 

 V září roku 1949 byl zatčen a v v listopadu 1950 postaven před soud jako "agent Vatikánu". Ve vykonstruovaném procesu byl spolu s osmi dalšími duchovními obviněn ze "spolčení za účelem zničení lidově demokratického zřízení a vyzvídání státního tajemství". V tomto procesu byl odsouzen na doživotí. 

 V roce 1960 byl amnestován a nějakou dobu pracoval coby dělník a skladník. V letech 1967-1968 byl pak správcem depozitáře grafických sbírek v Národní galerii. V roce 1968 mu byl udělen státní souhlas k výkonu kněžské služby a o rok později byl soudně rehabilitován. Poté odešel do Německa, do benediktinského opatství v Rohru (Bavorsko). Ve Frankfurtu nad Mohanem založil Laické katolické sdružení Opus bonum, které má pečovat o rozvoj české a slovenské kultury.

 V roce 1990 se vrátil do tehdejšího Československa a ujal se opět řízení kláštera na Břevnově. V roce 1993, v souvislosti s 1000 lety trvání břevnovského kláštera bylo tamní opatství papežem Janem Pavlem II. povýšeno na arciopatství a Jan Anastáz Opasek se tedy stal arciopatem.
 Jan Anastáz Opasek zemřel při návštěvě opatství v Rohru dne 24. srpna 1999. Byl převezen na Břevnov a pohřben na tamním hřbitově.

 Jan Anastáz Opasek byl též básníkem. Napsal pět sbírek:
 - Obrazy
 - Podvečerní hudba
 - Vyprahlá krajina
 - Katakomben des Heute
 - Erfahrungen 
 Sbírky byly vydány také souborně, pod názvem Život upřen do Středu. Napsal též své memoáry, nazvané Dvanáct zastavení.

 

Sdílet

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka