Láďa Křížek

24. 4. 2010 0:00
Rubrika: Nezařazené

Dne 24. 4. 1963 se narodil český populární rockový zpěvák Ladislav Křížek.


Dodnes je považován za jednoho z nejtalentovanějších zpěváků u nás. Roku 1987 získal Zlatého slavíka. Působil v kapelách jako TAM, Vitacit, Citron, které jsou považovány za klasiky či dokonce legendy svého žánru u nás.

Pravděpodobně nejznámější Láďova kapela je Kreyson, kterou založil roku 1989. První i druhé album se v krátkém čase vyšplhaly na 100 000 prodaných kusů a třetí album "Křižáci" kapele otevřelo cestu do západní Evropy a Japonska (ve své anglické podobě "Crusaders"). Roku 1994 přebírá diamantovou cenu za 400 000 prodaných nosičů, coby nejprodávanější rockový interpret po roce 1989. Výčet cen, kterých dodnes přebral, by byl ještě mnohem delší.

Nazpíval i mnohé duety, například slavného "Fantoma opery" (v české verzi) s Evou Urbanovou (1994), s Darinou Rolincovou zpívá v titulní roli prince v kreslené pohádce "Tumbelina" pro Gemini Film (1995), s Karlem Gottem píseň "Panis Angelicus", s Helenou Vondráčkovou "Párkrát Mlčet" (1997), s Leonou Machálkovou "Čarovný meč" (1999)...

Roku 1997 také spolupracoval s houslovým virtuózem Jaroslavem Svěceným na CD "Všem láskám". O rok později se účastní muzikálu "Kráska a zvíře", kde nazpíval part zvířete, známý je jeho duet s představitelkou krásky - Kateřinou Brožovou "Tiché vyznání".

V letech 1997 až 1998 spolu se svým bratrem založil populární skupinu Damiens.

Od roku 2006 Láďa obnovuje působení mezitím rozpadlé kapely Kreyson. Od roku 2007 znovu živě koncertují v České a Slovenské republice.

S návratem Kreyson se Láďa nechal slyšet, že nenastupuje jen na novou hudební dráhu, ale hlavně na nový životní styl - víru v Boha. "Našel jsem v sobě mír, na který jsem předtím, pod tlakem, neměl místo... Dnes mě zajímá hlavně rodina a středobodem je Ježíš." Řekl pro MF DNES.

Posledním albem je "20 years of Kreyson" z roku 2009. V současnosti se kromě hudby věnuje i mnohým charitativním projektům.

/SirPesZ/

Zdroje:

http://www.ladakrizek.com/
http://www.hudba.signaly.cz/clanky-interpreti/7-interpreti/183-laa-kiek-a-jeho-cesta-k-bohu

(aktuální k dubnu 2010)

Zobrazeno 5856×

Komentáře

Gillette

maaan....tak tu mám nějaké hudební mezery, říkala jsem si během čtení...pak mi během výčtu jeho spolupracovníků svitlo, že aby ne, páč jsem jináč zaměřená .-) ale co už, tak jsem poučená .-)

MartyR

Vzdaaaaaalenaaaaaaa,jak dlouho tě znám...

Patrik Krupička (SirPesZ)

Gillette> myslíš Gotta, Vondráčkovou atd.? Njn, to se těmhle lidem stává :-). Já Křížka de facto neznám, ale když se objevil den jeho jménem, tak jsem po tom skočil :-).<br />
MartyR> divil by ses, ale má i jiné písničky :-).

Filip

SirPesZ: Do Gotta se mi nenavážej, jeho soukromý život mě sice nijak nebere, ale na jeho hlas se v naší zemi dotáhne jen málokdo...:-D

MartyR

SirPesZ 24. 4. 2010 22:41<br />
<br />
Vím vím,ale tahle mi utkvěla v paměti až do dnešních dnů :-)

Patrik Krupička (SirPesZ)

Filip> pozor, kde jsem se do něho navezl? Proti jeho hlasovým kvalitám nemůžu říci ani zbla (ačkoliv mi jeho hudební styl není nikterak blízký).

Zobrazit 6 komentářů »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka