Irena Sendler - Jolanta

12. 5. 2010 0:00
Rubrika: Nezařazené

Před dvěma lety zemřela polská sociální pracovnice a jedna z vůdčích osobností polského protinacistického odboje Irena Sendlerowa, známá pod krycím jménem Jolanta.


Narodila se 15. února 1910 ve Varšavě. Její otec byl lékařem a jeho pacienti byli především chudí Židé. Když se otec nakazil od jednoho z pacientů tyfem a zemřel, nabídla místní židovská komunita, že bude Ireně až do plnoletosti platit studium, matka ale tuto nabídku odmítla.

Po studiu polonistiky a učitelství na univerzitě ve Varšavě neměla jako socialistka téměř žádnou šanci získat práci jako pedagog, proto pracovala na sociálním odboru. Tady také začala její činnost a pomoc Židům, nejprve administrativní – falšováním dokumentů zařídila sociální podporu pro asi 3 000 Židů.

Zfalšovala také zvláštní propustku pro zdravotnický personál a dostávala se tak do ghetta, kde pašovala léky a potraviny. V této době už začala také skrývat židovské děti.

Když se r. 1942 stala vedoucí dětského oddělení Zegoty, byla odhodlaná udělat pro záchranu dětí maximum. Pašovala je, hledala pro ně úkryty v katolických klášterech a sirotčincích i v rodinách.

O rok později byla zatčena gestapem, ona sama o této době nikomu nic neřekla, je jen známo, že mučení zanechalo na jejím těle trvalé následky.

Byla odsouzena k smrti, Zegota ale podplatila dozorce a ona mohla utéct.

12. května 2008 zemřela ve Varšavě, kde je také pohřbena.

R. 1965 ji Jad Vašem prohlásil za spravedlivou mezi národy (tehdy jí ale komunisté nedali povolení k vyjetí do Izraele, aby mohla ocenění převzít) a r. 2003 získala Řád bílého orla (nejvyšší polské civilní vyznamenání).

www.holocaust.cz
www.katyd.cz
Wikipedie

Sdílet

Komentáře

Clara diky za tento silny pribeh - asi bych se o teto uzasne zene jinou cestou nedozvedela...

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka