Kryštof Kolumbus

20. 5. 2010 0:00
Rubrika: Nezařazené

Dne 20. 5. 1506 zemřel tento pravděpodobně nejslavnější mořeplavec.


Narozen někdy mezi 25. - 30. srpnem 1451 v Janově. Už od mala jej lákalo moře. Svou první cestu podnikl již ve 14ti letech, kdy se doplavil do Tunisu a ostrov Chiros (v řecku).

 

Během let se zlepšoval jak v mořeplavectví, tak ve čtení map a cestopisů. Byl přesvědčen o tom, že Země je kulatá, ale nemohl to dokázat bez výrazné finanční podpory. Nejprve se snažil získat prostředky v Portugalsku, ale neuspěl. Přesunul se tedy do Kastilie (Španělsko), kde se mu trpělivým přesvědčováním podařilo po sedmi letech získat sympatie kastilské královny Isabely a jejího muže - aragonského krále Ferdinanda.

Pro svůj plán získal celkem tři lodě, jejichž jména vešla do dějin: Pinta, Niňa a Santa Maria. Pinta a Niňa byly menší lodě (karavely - plachetnice, ve Španělsku používány od 15. stol.) a Santa Maria větší (karaka - používána ve Španělsku také až od 15. stol. - obvykle jako válečná loď, ale Kolumbus ji používal jako zásobní loď). Posádky tvořilo celkem asi 90 lidí.

Na cestu vyrazil 3. srpna 1492. Cesta byla dlouhá a velmi náročná. Dne 12. října 1492 přistál na dnešních Bahamách, o nichž si myslel, že je to Indie. Ještě téhož roku objevil další ostrovy, mezi nimi i Haiti a Kubu.

Kolumbus nezůstal jen u této výpravy. Celkem podnikl čtyři, během nichž objevil další ostrovy (např. Jamajku, Portoriko, Malé Antily,...) a nakonec i doplul k břehům Jižní Ameriky.

Zemřel dva roky po své poslední cestě ve Španělsku, pravděpodobně si až do smrti myslel, že doplul do Asie.

/SirPesZ/

Zdroje:

www.wikipedie.cz
www.quido.cz

(aktuální ke květnu 2010)

Sdílet

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka