Sv. Filip Neri

26. 5. 2010 1:10
Rubrika: Nezařazené

 Dnes si připomínáme sv. Filipa Neriho, "veselého svatého", zakladatele kongregace oratoriánů.


 Filip Neri se narodil ve Florencii 21. července roku 1515. V dětství mu zemřela matka a jeho otec se znovu oženil. Prostředí v rodině bylo velmi dobré.
 Filip odešel, když mu bylo 17 let, do San Germano, kde pobýval u svého strýce. Měl po něm dokonce dědit jeho obchod. Představa, že svůj život prožije jako obchodník, však Filipa nepřitahovala. Odešel proto do Říma, kde studoval filosofii a teologii. Praktikoval askezi a často se postil. Vedle toho ještě zvládal pomáhat lidem kolem sebe. Chudým děvčatům zaopatřoval službu v rodinách, poutníkům přišedším do Říma pomáhal najít slušné ubytování atd. V roce 1548 založil Filip s několika druhy Bratrstvo Nejsvětější Trojice, které se mělo starat o poutníky.  
 Ve svých 36 letech byl vysvěcen na kněze a za tři roky na to se kolem něj vytvořila skupina spolupracovníků, se kterými založil kongregaci oratoriánů. Ta získala papežské schválení v roce 1575. Filip se nevyhýbal veselosti, a druhé k ní  nabádal. 
 Byl moudrým zpovědníkem, a k formaci lidí volil rozmanité cesty. Vypráví se, že jednoho dne jakási žena při jeho Mši svaté přijala sv. přijímání, a ihned odcházela z kostela. Filip Neri za ní poslal dva ministranty se svícemi, aby šli vedle ni. Žena si uvědomila, že se vůči Nejsvětější Svátosti chová neuctivě, a již nikdy nic takového neudělala.
 V závěru života byl často nemocen. Celkem čtyřikrát byl zaopatřen svátostí nemocných, až 26. května 1595 (toho roku byl tento den slavností Božího Těla) zemřel, poté co se vyzpovídal a odsloužil Mši svatou.
 Beatifikován byl v roce 1600, kanonisován pak o 22 let později.
 

Sdílet

Komentáře

lilie borec!!!!

Filip Moc rád bych se s ním jednou potkal...

Jiří jirkas Haman Tak to je fakt guru ... totální respekt !!!

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka