Slavnost Těla a Krve Páně

3. 6. 2010 0:00
Rubrika: Nezařazené

Dnes slavíme slavnost Těla a Krve Páně, lidově Boží Tělo.


 Katolická církev slaví slavnost Těla a Krve Páně vždy ve čtvrtek po slavnosti Nejsvětější Trojice, někde je překládán na následující neděli, a to z důvodu, že v některých zemích není již slavení svátků během týdne praktikováno, a čtvrtek je tedy dnem pracovním.
 Svátek má své počátky v r. 1263 v zázraku v italské Bolseně. Tento zázrak má vztah i k naší zemi. Kněz Petr z Prahy tehdy cestoval do Říma a sloužil v Bolseně, v kostele sv. Kristiny Mši svatou. Při konsekraci začal pochybovat o tom, že skutečně dochází k přepodstatnění (transsubstanciaci) chlaba a vína na Tělo a Krev Kristovu. A tu začala sv. Hostie v jeho rukou krvácet. Relikvie této události byly později přeneseny do Orvieta. V orvietské katedrále se dodnes uchovává korporál se stopami krve.
 V roce 1364 papež Urban IV. tento svátek zavedl, a rovněž pověřil sv. Tomáše Akvinského, aby k němu složil liturgické texty. Tak vznikly dodnes zpívané hymny "Tantum ergo" a "O Salutaris Hostia".

Zdroje:
- http://iencyklopedie.cz/bozi-telo/ 

Sdílet

Komentáře

Daniel Zouhar Co se týče slavení Božího těla jako takového - už v clunyjském klášteře o dvě století dříve došlo k prvním průvodům, ke kterým dal podnět opat kláštera. Zjistil jsem to včera při podrobnějším studiu církevních dějin.

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka