Svatá Ludmila

16. 9. 2010 0:29
Rubrika: svatí

Svatá Ludmila, dcera knížete Slavibora z kmene Pšovanů byla manželkou historicky prvního českého knížete Bořivoje I.


Spolu s ním přijala někdy kolem roku 882 na Velké Moravě z rukou svatého Metoděje křest. Byla babičkou Václava I, kterému věnovala velkou péči a kterého vychovávala v křesťanské víře. Po smrti knížete Bořivoje a synů Spytihněva I. a Vratislava I. se knížetem stal Václav I., syn Vratislava I. a Drahomíry.

Mezi kněžnami Drahomírou a Ludmilou došlo ke konfliktu. Zlá kněžna viděla v Ludmile sokyni, která ji chce připravit o moc a bohatství, a navíc i o syna Václava. Ludmila měla zpočátku vnuka ve výchově, Václav proto kráčel v křesťanských stopách babičky. Ludmila před vládychtivou snachou dobrovolně ustoupila a přestěhovala se z Prahy na Tetín. Tam ale Drahomíra poslala dva zloduchy, Tunnu a Gommona, aby tchýni uškrtili. Ludmila přijala ortel v modlitbě a s prosbou, zda by vrazi nemohli použít meče. Ale žádala marně. Zemřela roku 921.

Nedlouho po své smrti byla lidmi uctívána jako mučednice. Její vnuk, svatý Václav, nechal její ostatky převést do Prahy a uložit v chrámu sv. Jiří.

Svatá Ludmila je patronkou českých zemí, vinařů, babiček a vychovatelů. Bývá zobrazena s dlouhým pláštěm, korunkou a závojem.

 

/seily/

Sdílet

Komentáře

Ludmila Mazalová Díky signálům za článek o mé křestní patronce!

Florence Já taky děkuju :-)

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka