Mons. ThDr. Petr Esterka se rozhodl pro risk

14. 11. 2010 0:04
Rubrika: osobnosti

Petr Esterka současný brněnský pomocný biskup se narodil 14. listopadu roku 1935 v Dolních Bojanovicích. Působí především mezi našimi krajany v Americe, ale čas od času jej můžeme spatřit i v Brně. Vlídný, usměvavý, moudrý a vyrovnaný člověk – tak na nás zapůsobí při prvním setkání, člověk který se zajímá o lidi, kteří právě stojí před ním nebo vedle něho.

Vyrůstal jako normální vesnický kluk, který znal jen svoje Slovácko a nikdy si nedovedl představit, že by žil někde jinde.  Podle něj se vše událo řízením Božím. Studoval na brněnském biskupském gymnáziu, rád četl o misionářích i v obrázkovém Starém a Novém zákoně. V období tvrdé komunistické propagandy jej nechtěli přijmout ke studiu na žádné škole, protože odmítal vstup do KSČ i jejich učení. Proto se rozhodl opustit zemi a jít tam, kde vládla svoboda. S velkým úsilím a důkladnou přípravou se mu podařilo v noci překročit hranice do Rakouska. Uprchlickém táboře rozvažoval, co dál, chtěl studovat. Jednou mu oznámili, že se na něj přijede podívat představený z Říma, protože měl kdysi zájem o studium v semináři. Jenže teď mu bylo 21 připadal si příliš starý. Nakonec se pro studium na Nepomucenu v Římě rozhodl. Po vysvěcení byl zrovna potřeba česky mluvící kněz do USA, tak poslechl, i když jeho představy byly jiné… Musel se učit jazyk, poznával těžký život českých uprchlíků v Americe a snažil se jim pomáhat. Po čase si v Římě udělal doktorát teologie a rozhodl se pro práci pedagoga na koleji Svaté Kateřiny v Saint Paul v Minnesotě, kde učil christologii a morálku, byl kaplanem v Air Force na základně v Minneapolis. V roce 1986 byl jmenován generálním vikářem pro krajany v Severní Americe, v roce 1994 se jeho působení rozšířilo i na krajany v Austrálii.

V roce 1999 byl jmenován světícím biskupem brněnské diecéze a pověřen duchovní péčí o české katolíky žijící v cizině.. Jeho biskupský znak obsahuje tři barevná pole, to největší je modré a je v něm symbol klíče sv. Petra a dvě hvězdy, které připomínají, že jeho úkolem je jezdit po celém světě. Vpravo na bílém poli je hrozen, který vyjadřuje původ. Pod tím jsou v červeném poli dva klasy, které také připomínají  rodný kraj a zároveň i chléb, tedy eucharistii. Jeho heslem je JDĚTE DO CELÉHO SVĚTA, které plně vyjadřuje jeho misionářské poslání.

Mnoho dalších zajímavých postřehů o rozdílech mezi Amerikou a Evropou, postojích k životu, církvi i víře, můžete najít v knize Karmelitánského nakladatelství: Rozhodní se pro risk

Další zajímavé postřehy v rozhovoru na:

www.vira.cz/rozhovory/rozhovor.php?sel_​rozhovor=22

/růžetrnitá/

Sdílet

Komentáře

Honyczek Vůbec jsem netušil, že se otec Petr Esterka ke své službě dostal touto cestou. Díky za článek.

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka