"Osvětimský anděl"

23. 12. 2010 6:48
Rubrika: osobnosti

Na dnešek připadá výročí smrti sr. Anděly Autschové, OSST.


Narodila se v r. 1900 v Rölleckenu v Severním Porýní. Dne 27. září 1933 vstoupila do řádu trinitářek v Mötzu v Tyrolsku. 28. září 1938 složila věčné sliby, a od té doby nosila jméno Anděla od Nejsvětějšího Srdce Ježíšova.

Po obsezení Rakouska hitlerovskými vojsky vyřkla větu: "Hitler je metla pro celou Evropu." a tato věta znamenala její zatčení. Kdosi, kdo jí slyšel, ji udal. V srpnu r. 1940 byla zatčena, a uvězněna v koncentráku v Ravensbrücku. Zde s nasazením vlastního života snažila se pomáhat těm, s nimiž byla vězněna.

Po zhruba roce a půl byla transportována do Osvětimi, kam přibyla 26. března 1942 (právě v den svých 42. narozenin). Zde byla přidělena na práci v prádelně a při rozdílení jídla. Opět se spoluvězeňkyním snažila pomáhat, jak jen mohla. Obstarávala jim teplou vodu na mytí, mýdlo, a různě jim vylepšovala, když to šlo, příděly jídla. Také ukrývala nemocné, aby se mohli trochu zotavit (táborové "nemocnice" v koncentrácích sice bývaly, ale nemocní tam spíše umírali, než aby se uzdravovali). Tím, co pro spoluvězně dělala, stala se pro ně oporou v bídě a krutosti koncentračního tábora. Začalo se jí říkat "Osvětimský anděl".

Sr. Anděla zemřela 23. prosince 1944. Na Osvětim byl učiněn nálet, a sr. Anděle selhalo srdce. Její pozůstatky byly spáleny v táborovém krematoriu. Její spoluvězenkyně, židovská lékařka, o ni později napsala: "Do tohoto blázince přišla Anděla jako úsměv ranních červánků, jako paprsek slunečního světla."

Dne 8. března 1990 byl zahájen beatifikační proces sr. Anděly.

 

Sdílet

Komentáře

růžetrnitá Úžasná žena. Díky za článek.

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka