Karolína Světlá

24. 2. 2011 0:04
Rubrika: osobnosti

24. února 1830 se narodila spisovatelka Karolína Světlá - vlastním jménem Johanna Rottová-Mužáková.


Její jméno nám splyne s něčím, co jsme někteří dávno dávno, někteří nedávno a někteří teprve budou - "šprtat" k maturitě. Patřila ke skupině umělců "Májového kruhu". K jejím nejznámějším dílům patří romány Kříž u potoka, Nemodlenec, Frantina, Vesnický román, Na úsvitě...a povídky O krejčíkově Anežce, Skalák, Černý Petříček, Lesní Panna.

Zemřela  7. září 1899. Tolik strohá, encyklopedická data.

 

Velmi zajímavé na životě Johanny je, že určující vliv na její vnímání světa a pozdější tvorbu měli dva muži - její tatínek a její manžel. Nádherné, když se "povede" taková vzácná souhra dobrých vlivů. Díky krásnému vztahu k otci jí v srdci zůstaly vzpomínky na jeho vyprávění o životě v době jeho mládí. Náměty z těchto vzpomínek použila ve své tvorbě. Díky seznámení s profesorem Petrem Mužákem se dostala do prostředí českých umělců, sdružených kolem almanachu Máj. Spřátelila se s Vítězslavem Hálkem, Janem Nerudou a především s Boženou Němcovou, jejíž sílu, hrdost a nezávislost velmi obdivovala.

Manželům Mužákovým se narodila dcera Boženka. Byla však velmi slaboučká a brzy po narození zemřela. Aby rozptýlil její smutek a úzkost z prožitého trápení, odvezl ji manžel do Podještědí. Tento kraj si velmi zamilovala. Podle vesnice Světlá pod Ještědem-rodiště svého manžela si - již Karolína:-) zvolila své nové příjmení... Ve svém díle vykreslila emancipovanost vesnických lidí, někde ji stavěla do protikladu s měšťáckou morálkou.

Její asi nejslavnější román Kříž u potoka je o zlobě a afektu - ve kterém je člověk schopný i zabít - a způsobí tím kletbu a trápení....A o touze toto zlo odčinit. Téma, které známe v nějaké "podobě" všichni. Ten, kdo rozsyje zlo, si většinou stačí sám a nepotřebuje k tomu ani mnoho času, ani vynalézavosti:-). K nápravě je však potřeba  láska, odvaha, vytrvalost a síla - v té největší míře, jaké je člověk schopen....

Možná je tu doba, kdy čas od času bude dobré vzít do ruky knížku z "povinné četby", kterou jsme kvůli té "povinnosti":-) odmítali. Třeba se tím naučíme-ať je nám padesát nebo patnáct:-) používat krásnou češtinu ve své mluvě. Nebo se  zamyslíme nad tím, že život nejde "zjednodušit" pojmy - to je ok, hustý, suchý, když musím, tak musím, sorry, v poho, to neřeším..... Protože život je nutné prožít. Ne proběhnout, prokličkovat. O "plném" prožívání údělu svého života je vše,  co Karolína Světlá svým dílem sdělila.

Sdílet

Komentáře

vehacko Jen malá opravka - její správné jméno je Karolina s krátkým i.

HelenaH :-) díky-to víš poprvé takový "odborný" článek-měla jsem děsný strach, že tam těch chyb bude víc.

svíce Nevíš,jestli je někde její museum?

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka