Světlo v českém filmu

29. 5. 2011 0:00
Rubrika: osobnosti

Ing. MgA. Bohdan Sláma se narodil 29. května 1967 v Opavě.


Vystudoval Stavební fakultu ČVUT, v roce 1993 pracoval s Věrou Chytilovou jako asistent režie na filmu DĚDICTVÍ ANEB KURVAHOŠIGUTNTAG, o tři roky později absolvoval režii na pražské FAMU filmem AKÁTY BÍLÉ. Po pěti letech natočil celovečerní debut tragikomedii DIVOKÉ VČELY, která získala hlavní cenu WPRO Tiger Awards na MFF v Rotterdamu, Cenu Kodak Vision za nejlepší debut na festivalu českých filmů v Plzni Finále, Cenu české asociace filmových klubů, v květnu 2002 Cenu za nejlepší debut SKYY na MFF v San Francisku a Českého lva za Vedlejší ženský herecký výkon Zuzany Kronerové plus tři nominace (vedlejší mužský a hlavní ženský herecký výkon, cena filmových kritků). Svým školním cvičením ZAHRÁDKA RÁJE se podílel na povídkovém filmu RADHOŠŤ.

Jeho druhý film ŠTĚSTÍ měl premiéru v roce 2005, zaznamenal obrovský úspěch, získal 7 Českých lvů včetně ceny za nejlepší film, režii a scénář a cenu pro nejlepší film a nejlepší herečku na MFF v San Sebastianu, dále byl oceněn na MFF v Aténách, Montrealu... Následně ve své úspěšné kariéře režiséra, podle veřejností i kritiků evropského formátu, navázal filmem VENKOVSKÝ UČITEL.

Dnes (2008) je pedagogem Katedry režie pražské FAMU, žije na statku v jižních Čechách a vychovává pět synů, kterých se se ženou ujali.

 

Sdílet

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka