Mučedník Oceánie

12. 7. 2011 0:00
Rubrika: svatí

Krev mučedníků je semenem křesťanů“ – takto můžeme popsat Petra Chanela, jehož smrt přinesla ostrovu Futuna katolickou víru.


Narodil se 12. července 1803 v Cuetu u Bourg-en-Bresse ve východní Francii. Z popudu místního kněze ho rodiče poslali studovat (jinak by zůstal pasáčkem) a dál jeho kroky vedly do semináře, kde o něm mnozí říkali: "Měl zlaté srdce s prostou vírou dítěte a vedl život anděla." Nejprve působil ve farnosti Crozet, na místě, kde mu lidé netleskali a do kostela se nehrnuli, ale během tří let, kdy docházel k nemocným, hrál si s dětmi a i jinak projevoval svůj zájem o farníky, se Crozet zcela obrátil.

V Petrovi však sílila touha stát se misionářem. Roku 1831 vstoupil do misijní společnosti Panny Marie (k maristům) a přes tichomořské Nové Hebridy se dostal na ostrov Futuna. Zdejší náčelník nedávno zakázal kanibalismus a křesťanství tu nikdo neznal. Petr se naučil jazyk, věnoval se dětem, navštěvoval nemocné, a tím vším si získal důvěru obyvatel. Přesto se ale nechalo pokřtít jen několik málo domorodců a Petr byl zklamaný. Náčelník jen zlostně přihlížel, ale poté, kdy se i jeho syn obrátil a přijal křest, nechal náčelník Petra zabít.

Jeho mučednická krev přinesla ostrovu víru; o dva roky později se Futuna stává katolickou.

Petr Chanel byl svatořečen Piem XII. v roce 1954.

Zdroje: http://www.abcsvatych.com/mesice/4/duben28.htm

Sdílet

Komentáře

Lenochod tyjooo borec

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka