Svatí poslové

29. 9. 2011 0:00
Rubrika: svatí"ANDĚLSKÁ DUŠE TOUŽÍ BÝT MILOVÁNA VÍCE NEŽ LÁSKOU." 
(Jeroným)

 

V občanském kalendáři má dnes svátek Michal. Toto jméno je zkráceninou jména Michael, má hebrejský původ a znamená "kdo (je) jako Bůh, podobný Bohu?"


Toto jméno nosil samotný archanděl a v církevním kalendáři je dnes připomínán se svými druhy Gabrielem a Rafaelem. Jméno Gabriel je také hebrejského původu a vykládá se jako "Bůh je moje síla". Stejného původu je i třetí z nebeské trojice, Rafael. Toto jméno se překládá jako "Bůh uzdravuje".

Hlavní z této trojice je archanděl Michael. Je i patronem celé katolické církve, německého národa a vojáků. Za svého ochránce si jej vybrali také lékárníci, krejčí, skláři, malíři, soustružníci, pekaři, kupci, slévači olova a cínu, výrobci vah a od roku 1958 i bankovní úředníci a radiomechanici. Zdaleka to však nejsou všichni. Je totiž jen málo církevních postav s tolika patronáty, jako má právě archanděl Michael. Jeho památku slaví věřící již od 5. století, a to vždy 29. září, kdy papež Lev I. vysvětil v Římě kostel a dal mu právě jeho jméno. Archanděl Michael má mnoho přívlastků. V náboženské tradici je nazýván knížetem andělů, andělem spravedlnosti, hlídačem ráje, ochráncem Kristovy církve nebo knížetem duší. Též se o něm mluví jako o důvěrníku Božím, který předává lidem pokyny pocházející přímo od Pána. Protože je den sv. Michaela na konci čtvrtletí, platí také za den pranostik. Všude se v tu dobu pořádají michaelské trhy a jarmarky. Zvláštní postavení má Michael v Německu a pro sousední národy se "Michel" stal synonymem pro označení Němce jako takového.

Archanděl Gabriel je patronem poštovních úředníků, poslů, sběratelů známek a od roku 1951 i ochráncem televizních hlasatelů a zpravodajů. Gabriel měl dříve svátek 24. března, teprve roku 1969 byl připojen ke svátku Michaela a Rafaela.

Poslední z trojice slavných archandělů, Rafael, je patronem lékárníků, horníků, pokrývačů, lodníků, poutníků, cestujících a vystěhovalců. Také Rafael byl od středověku slaven v různé dny, až papež Benedikt XV. stanovil v roce 1921 jeho svátek na 24. říjen. Od roku 1969 je spolu s Gabrielem přesunut k Michaelovi na 29. září.

 

Sdílet

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka