Linux

5. 10. 2011 0:00
Rubrika: události

Zasvěcení do tématu určitě ví, že letošní rok slaví Linux 20. narozeniny. Právě tento den před 20 lety představil tvůrce Linuxu Linus Benedict Tolvards (* 28. prosince 1969) jeho druhou verzi označenou 0.02 (celá zpráva v angličtině).


Linus Torvalds začal vyvíjet jádro Linuxu v roce 1991 jako svůj koníček. Byl tehdy studentem finské univerzity v Helsinkách v oboru informatiky. V této době však neexistoval volně dostupný unixový operační systém a Linusovi se nechtělo za komerční platit (MINIX, XENIX, SCO Unix). První verze linuxového jádra (0.01) byla na Internetu zveřejněna 17. září 1991. K Linusově překvapení byl o jeho nedokonalý systém velký zájem a záhy začal dostávat e-mailem další podněty, opravy a zdrojové kódy. Linus jádro dále vyvíjel a zároveň začal příspěvky ostatních do svého jádra začleňoval a upravené zdrojové kódy obratem zveřejňovat. Od té doby se na vývoji podílely tisíce vývojářů z celého světa.

Linux je jádro operačního systému, což je laicky řečeno mezivrstva mezi aplikacemi (internetový prohlížeč, textový a tabulkový editor, hry atd.) a hardwarem (notebook, monitor, klávesnice, myš…). Zprostředkovává komunikaci aplikací s hardwarem (práce se soubory, síťová komunikace, vykreslení obrazu atd.) a zajišťuje tak jejich přenositelnost, tzn. kde bude fungovat operační systém, tam půjde spustit i aplikace.

V současné době na Linuxu běží např. populární systém Android, který můžete najít v mobilních telefonech a tabletech, nespočet serverů, většina superpočítačů a spousta dalších zařízení (třeba semafory v některých státech Evropy).

Na linuxovém jádru mimo jiné běží i server signály.cz.

Zdroje: http://en.wikipedia.org/wiki/Linux_kernel (http://cs.wikipedia.org/wiki/Linux_(j%C3%A1dro))

I'll be celebrating 20 years of Linux with
The Linux Foundation!

Sdílet

Komentáře

ObiSkyWalker Ještě jsem zapomněl dodat, že Linux je uvolněný pod svobodnou licencí (GNU GPL 2), takže si můžete stáhnout jeho zdrojové kódy třeba z http://kernel.org/ :-)

ObiSkyWalker Vývojáři Linuxu se sjedou do Prahy http://liberix.cz/liberix/vyvojari-linuxu-se-sjedou-do-prahy-a-liberix-bude-u-toho/

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka