Marie Elekta

10. 1. 2012 0:00
Rubrika: svatí

Zítra (11. 1.) si připomínáme památku ct. Marie Elekty - bosé karmelitky, představené pražského karmelu.


 

Ct. Marie Elekta se narodila jako Kateřina Tramazzoli v Itálii v roce 1605 a ve svých 24 letech složila sliby v řádu bosých karmelitek.

Postupně byla poslána do klášterů ve Vídni a ve Štýrském Hradci, až se v roce 1656 stala představenou pražského karmelu při kostele sv. Josefa na Malé Straně. Žila v askezi, ač trpěla vodnatelností.

V roce 1663 v Praze zemřela. Dle tradice svou smrt předpověděla předem. Před smrtí spálila své deníky a zachovalo se po ní jen několik dopisů. V roce 1666 byl její hrob otevřen. Jedna ze sester měla totiž sen, kde se jí Marie Elekta zjevila a sdělila jí, že její tělo je v hrobě neporušené. Sestry se tehdy chtěly přesvědčit, je - li tomu skutečně tak.

Tělo bylo nalezeno skutečně neporušené, nacházející se v jakési tekutině. Bylo tedy vyjmuto a umístěno na půdu kláštera. Půda je prostředí, kde by se tělo za normálních okolností mělo téměř okamžitě začít rozkládat. Ale tělo Marie Elekty zůstalo neporušené dál, sestry navíc zjistily, že s tělem se dá pohybovat.

Oblékly tedy svou někdejší představenou do řeholních šatů a umístili ve vitrině do kostela. Později se karmelitky stěhovaly z Malé Strany do bývalého kláštera barnabitů u kostela sv. Benedikta na Hradčanech. S nimi i Marie Elekta. Ta zde bez úhony přečkala i totalitu, kdy byly sestry z kláštera vystěhovány.

Dnes je Matka Marie Elekta umístěna ve vitrině v místnosti na pravém boku kostelního presbytáře. Na její přímluvu se dodnes dějí zázraky.

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/207562211000020-svetci-a-svedci/ - pořad z cyklu "Světci a svědci" věnovaný Matce Elektě.

/vianney/

Sdílet

Komentáře

Bjetushka Nevíte jestli na pražským Karmelu nebude nějaká "slavnost"?

dromedar Pokud vím, tak liturgická úcta, byť i jen lokální, je povolená až od "ranku" blahoslavených. Takže z liturgicko-právních důvodů by se žádná oficiální liturgická oslava konat neměla.
(Ale jak to na Hradčanech ve skutečnosti bude, netuším.)

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka