Šance pro diabetiky

11. 1. 2012 0:00
Rubrika: události

Dne 11. 1. 1922 byl v Torontě poprvé k léčbě cukrovky použit inzulin.


Aplikoval jej v bostonský diabetolog Elliot Proctor Joslin teprve čtrnáctiletému Leonardu Thomsonovi, který se tak stal prvním léčeným diabetikem na světě.


                                         E.P.Joslin a Leonard Thompson

Inzulin

Inzulin je spolu s glykogenem velice důležitým hormonem, který je produkován buňkami Langerhansových ostrůvků, které se nacházejí ve slinivce břišní. Inzulin snižuje hladinu cukru v krvi (glykemii), naopak glukagon ji zvyšuje.

Diabetes mellitus

Diabetes mellitus (cukrovka) je onemocnění projevující se poruchou metabolismu sacharidů. Cukrovka I. typu patří mezi autoimunitní choroby – v prvotních stadiích onemocnění jsou vlastním imunitním systémem ničeny buňky slinivky břišní, které produkují inzulin. Objevuje se u dětí, mladistvých a mladších dospělých. Cukrovka II. typu je způsobena sníženou citlivostí vlastního těla na inzulin.

Léčba diabetes

Protože se bílkovinná molekula inzulinu činností trávicích enzymů rozštěpí a deaktivuje, nelze proto diabetes mellitus (cukrovku) léčit podáváním léků. Nicméně inzulin, který se v jeho čisté formě povedlo Fredericu Bantingovi izolovat v roce 1921 z extraktu z krav, musí být dodáván do organismu. Provádí se to ve formě inzulinových per, nebo inzulinové pumpy.

                                Inzulinová pumpa a inzulinové pero

Inzulin a Nobelova cena

V roce 1923 získali Frederic Banting a John James Richard Macleod (pod jehož záštitou Banting prováděl své pokusy) Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství.

 V roce 1955 byla Frederickem Sangerem osvětlena biochemická podstata inzulinu, za což byl o tři roky později odměněn Nobelovou cenou za chemii.

Sdílet

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka