Beneš Krabice - Autor Kroniky české

27. 7. 2012 8:09
Rubrika: Nezařazené

Beneš Krabice z Veitmile (podle starších pramenů Weitmile) zemřel 27. čevence 1375.


Pocházel z měšťanské rodiny v České Lípě, asi jedné z prvních při založení města Jindřichem z Lipé a pravděpodobně se zde i narodil. Stal se nejznámějším příslušníkem rodiny z Weitmile, pocházející z Duryňska.

Beneš působil snad jako kanovník při kostele sv. Štěpána v Litoměřicích a roku 1350 jako rektor kostela sv. Jakuba v Brně. Od roku 1355 řídil stavbu chrámu sv.Víta na Hradčanech, a to až do své smrti. Pravděpodobně od roku 1359 byl i kanovníkem kapituly sv. Víta v Praze. Zde mu byl svěřen úkol pokračovat v kronikářské práci po Františkovi Pražském a zachytit dobu Karla IV., vylíčit císařovo státnické dílo a oslavit jeho rodové tradice. Beneš Krabice začal obdobím Václava II. a historické události dovedl do doby Karla IV. Svá vyprávění, která rozdělil do čtyř knih, ukončil v roce 1374 pravděpodobně z důvodu postupující nemoci a pak již smrti. V důsledku toho nestačil dokončit ani definitivní úpravu díla.

Po stránce historické je jeho Kronika česká považována za poměrně spolehlivý historický pramen, zejména v poslední části od roku 1346, kde líčí události jako současník a přímý svědek. Ale ani tato kronika neodpovídala Karlově zájmu a jeho koncepci. Údaje jsou zde kladeny na stejnou úroveň bez gradace a oslavy panovníka či jeho politiky bez přímých souvislostí a bez větší literární invence. V Kronice české je vůbec nejstarší dochovaný zápis písně Svatováclavský chorál, který obsahuje celkem 3 sloky.

ViZ

Zdroj:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Bene%C5%A1_Krabice_z_Veitmile
http://www.libri.cz/databaze/kdo18/list.php?od=w&start=1
Fiala Z. Předhusitské Čechy 1310-1419, Praha 1978;
Kroniky doby Karla IV. (editor M. Bláhová a kolektiv), Praha 1987

Zobrazeno 1115×

Komentáře

Napsat komentář »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka