Nemohli se dočkat, supi se slétli na kořist

20. 8. 2012 8:41
Rubrika: události

O okupaci  již bylo rozhodnuto.


A zatímco občané Československé republiky sledovali v pohodlí svých domovů na modrých obrazovkách lyrickou komedii V. Kršky "Řeka čaruje",
síly "spřátelených armád" již byly na cestě.

V 16.00 hodin se  konala mimořádná porada pracovníků StB u náměstka ministra vnitra Viliama Šalgoviče, kde byly podány informace o připravované okupaci Československa.
V 17:00 hodin anonym telefonicky informuje zpravodaje ČTK v Budapešti, že o půlnoci začne vojenské obsazování Československa. Žádá o okamžité předání této informace vojenskému přidělenci zastupitelského úřadu.
V 18:10 tuto zprávu předává čs. velvyslanec Púčik do Prahy
Ve 20:00 sovětský velvyslanec v USA Anatolij Dobrynin navštěvuje prezidenta Lyndona Bainese Johnsona a informuje jej o nadcházející invazi armád pěti zemí Varšavské smlouvy do Československa. Johnson krátce po tom svolává mimořádné zasedání Rady národní bezpečnosti
21:05 přistálo v Brně - Tuřanech letadlo AN-24 s dvacítkou civilistů v uniformách Aeroflotu, ve skutečnosti se jednalo o příslušníky KGB.

Na Ruzyňském letišti kolem 21:52 hodiny přistálo mimořádné letadlo z Moskvy (civilní AN-12) a zůstalo na letištní ploše. Nikdo z něj nevystoupil.
O hodinu později přistálo letadlo ze Lvova. V něm přicestovalo nožství civilistů. Letadlo odletělo. Za další hodinu dostal dispečer letového provozu příkaz, že nesmí přijímat ani vypravovat lety.

Prezidentu Ludvíku Svobodovi se před 23:00 hodinou ohlásil velvyslanec Červoněnko. Byl přijat 23:30 a oznámil mu, že vojska pěti zemí překročila hranice Československa. Byl vyhlášen poplach v pražských vojenských posádkách.

23:00 Vojenské jednotky pěti zemí SSSR, PLR, BLR, NDR a MLR odhadované na 200 000 mužů a později na 500 000 překročily státní hranice Československa.
Nejsilnější vojenské uskupení složené z divizí Severní skupiny sovětských vojsk v Polsku, 2. polské armády, 38. sovětské armády Příkarpatského vojenského okruhu, 11. gardové tankové armády Pobaltského vojenského okruhu (asi 12 divizí podporovaných jednotkami 4. a 9. letecké armády) postupovalo na Jablonec nad Nisou, Náchod, Hradec Králové, Olomouc, Ostravu a Žilinu.
V NDR bylo k invazi připraveno zhruba 9 divizí (sovětská 1. gardová tanková a 20. gardová motostřelecká armáda, východoněmecké 7. tanková a 11. motostřelecká divize a 12. pohraniční brigáda speciálně zřízená pro tuto operaci) podporovaných sovětskou 24. leteckou armádou, které měly postupovat na Prahu, Plzeň a podél jihozápadních hranic ČSSR. Jednotky Jižní skupiny sovětských vojsk posílené o zesílenou 8. maďarskou motostřeleckou divizi (celkem 6-7 divizí) s 36. sovětskou leteckou armádou a maďarskou leteckou jednotkou zahájily postup na Bratislavu a Břeclav.
Z prostoru Užhorodu nastupovala část 38. armády doplněná bulharským 12. motostřeleckým plukem ve směru Košice-Banská Bystrica.
Počet vojáků prvního sledu, kteří se bezprostředně účastnili invaze, je odhadován na 70 000 mužů a 1800 tanků z Polska, 35 000 vojáků a 1300 tanků z NDR, 40 000 vojáků a 1500 tanků z Maďarska; spolu s nimi přešlo hranice na 20 000 mužů týlních oddílů, speciálních technických útvarů a policie, celkem se jednalo o 160 000 mužů a 4600 tanků.

23:00 Posádka letounu An-12 na Ruzyni požádala o povolení ke spuštění motorů letadla, údajně kvůli provedení motorových zkoušek. Ve skutečnosti motory sloužily jako energetický zdroj pro činnost elektronických naváděcích systémů.

23:00 ministr národní obrany generál Martin Dzúr hovoří telefonicky s ministrem obrany SSSR maršálem A. A. Grečkem, který jej varuje před ozbrojeným odporem vůči vojenským jednotkám vstupujícím do ČSSR.

23:35 zahájila skupina příslušníků StB akci k zajištění ruzyňského letiště pro přílet sovětských výsadkářů.

Před půlnocí se do budovy Čs. rozhlasu v Praze dostavil bývalý ústřední ředitel M. Marko s tím, že jej posílá Alexandr Dubček, aby zajistil odvysílání nějaké důležité zprávy.

Lidé pozdě v noci byli buzeni hřmotem letadel nad hlavami.

Ne, nebyla to idyla jak v Pelíšcích.
Co bude dál, jak budou žít?
My už víme něco o hrůzách normalizace...
Jsou jiné, navenek ne tak brutální, ale devastují hůř. Dodnes.

Zdroj:
http://www.totalita.cz/1968/19680820.php
http://www.ustrcr.cz/cs/srpen-1968-chronologie

Sdílet

Komentáře

Tofl Pro upřesnění:
Na území ČSSR vstoupili vojska pouze čtyř zemí - SSSR, PLR, BLR a MLR.
Vojenské jednotky z NDR na území ČSSR vůbec nevstoupili, i když dvě německé divize byli pod přímým velením SSSR.

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka