Neštěstí ve Studénce

8. 8. 2012 0:00
Rubrika: události

Před čtyřmi roky (8. 8. 2008) došlo ve Studénce k tragické železniční nehodě, kdy vlak EC 108 Comenius, který jel z Krakowa do Prahy narazil do spadlé mostní konstrukce. Nehoda si vyžádala 8 lidských životů a dalších 67 lidí bylo zraněno.


Ve Studénce spravovala firma ODS - Dopravní stavby Ostrava most, který vedl přes pětikolejnou trať. V den nehody na připravovali zasunutí mostní konstrukce zaměstnanci subdodavatelské firmy Bögl & Krýsl. Na trati nebyly žádné dopravní omezení, vlaky mohly jezdit kolem stavby plnou rychlostí. 

Strojvůdce vlaku EC 108 Comenius si všiml, že před vlakem spadl most. Přesně podle předpisů použil rychlobrzdu a utíkal se schovat do strojovny. V okamžiku, kdy si strojvedoucí všiml překážky na trati jel vlak rychlostí 134 km/h. Jeho zásahem se snížila rychlost vlaku na 90 km/h Strojvedoucí z nehody vyvázl jen s lehkými zraněními. Ve vlaku jelo 400 cestujících, část z nich jela na koncert kapely Iron Maiden. Na místě nehody zemřelo 6 cestujících, další cestující zemřel v nemocnici a o úmrtí osmé oběti informovala média 30. 9. 2008.

Celková škoda byla vyčíslena na 167 milionů korun. České dráhy za poškozený vlak účtují 120 milionů, Správa železniční a dopravní cesty 10,5 milionu, společnost ČD Cargo 6,5 milionu, Traťová strojírenská společnost 6 milionů, ODS dopravní stavby Ostrava 12,5 milionu a Moravskoslezský kraj přes třináct milionů korun.

V souvislosti s nehodou bylo obžalováno 10 lidí. Policejní spis má (včetně příloh) 15 tis. stran. Obětem této nehody byl v roce 2011 odhalen ve Studénce pomník.

Reportáž ČT o železniční nehodě

Zdroje:

Všechny články serveru iDnes.cz o železničním neštěstí

http://zpravy.idnes.cz/vlakove-nestesti-ve-studence-djo-/domaci.aspx?klic=64057&strana=1

Zpráva Drážní inspekce

http://www.dicr.cz/srazka-vlaku-eurocity-comenius-se-spadlym-mostem-6-mrtvych-min-35-zranenych-skoda-na-zeleznici-121-mil-kc

Fotografie lokomotivy

http://badber.blog.cz/1004/naplneny-osud-151-018-9

Sdílet

Komentáře

Libor Bláha Je to hodně smutné...


http://www.youtube.com/watch?v=cvawAeBRlWU&feature=related

Krasnazena Ano, sem by bylo divné dávat Líbí se mi.

Asterix Jen malá oprava. O úmrtí osmé oběti nemohla média informovat 30/9/2012, neb toto datum ještě nebylo. Opravte si to :)-

Ferenc @libor477: na to video jsem se díval a nakonec jsem se rozhodl ho sem nedávat

@Asterix: Díky za připomenutí, chybička se vloudila.

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka