„Od Baltu po Jadran...“

5. 3. 2013 1:00
Rubrika: události | Štítky: historie , politika

... byla napříč celým kontinentem spuštěna železná opona....


 

Takto  charakterizoval tehdejší situaci Winston Churchill 5.3.1946 ve svém projevu v americkém Fultonu u příležitosti udělení čestného doktorátu na Wesminster College. Tento promoční proslov nebyl formálním poděkováním.  V brilantní kaskádě slov, kterou teď už bývalý britský premiér ještě před začátkem konzultovat s prezidentem Trumanem, obvinil Sovětský svaz z totalitarismu a vměšování se do vnitřních záležitostí států Jižní a Východní Evropy. „Po tom všem, co jsem za války viděl u našich přátel Rusů,jsem přesvědčen, že nic neobdivují více než sílu, a nic v nich nebudí menší respekt, než vojenská slabost."

V září 1945 skončila II. světová válka a váleční vítězové se stali potenciálními protivníky. Hospodářský chaos destabilizoval společnost a vytvářel prostor pro šíření komunistických iluzí o sociálně spravedlivém světě. Této skutečnosti využil Stalinův Sovětský svaz pro svou mocenskou politiku. Dříve potlačované spory spojenců přerůstaly v otevřené konflikty. Původní Rooseveltova představa o společné odpovědnosti vůči světovému dění se střetla s tradiční politikou zájmových sfér a s přibývajícím časem narůstalo napětí.

Rooseveltova vláda byla původně ochotna tolerovat sovětský vliv v celé oblasti mezi Baltem a Jadranem. To se Britům příčilo, ale jejich snaha o zastavení sovětské penetrace neměla bez americké podpory dostatečnou sílu a účinnost. Už v roce 1943 Churchill usiloval o otevření středozemní fronty, aby se zabránilo zvyšování sovětského vlivu v oblasti. Přesto, že Eisenhowerově štábu skoro bivakoval, rozhodnutí Američanů se mu změnit nepodařilo. Tak alespoň na schůzce v Moskvě v říjnu 1944 se Stalinem uzavřen neformální tzv. procentní dohodu o vymezení vlivu a odpovědnosti jednotlivých mocností v Řecku, Turecku, Maďarsku, Rumunsku a Jugoslávii. Prý si do mapy Evropy kreslili hranice a procenta modrou a červenou tužkou.  Státy, kde byl sovětský vliv určen na 50 a více procent všechny postupně přecházeli do komunistického tábora.

Churchill ve svém fultonském projevu vyzval USA a Spojené království k vytvoření pevného svazku schopného čelit sovětské hrozbě.

V tomto duchu se také zrodila politika zadržování komunismu známá pod označením Trumanova doktrína. Americký prezident nedlouho po Churchillově projevu požádal na společném zasedání Kongres o schválení pomoci ve výši 400 mil. USD pro Turecko a Řecko.  Z bývalých protivníků se stali v zájmu ochrany před komunistickým režimem spojenci...

V roce 1949 pak vznikla Sevoroatlantická aliance.

Zdroje:

http://www.fordham.edu/halsall/mod/churchill-iron.asp

http://www.historyguide.org/europe/churchill.html

Nálevka, Vladimír; Kapitoly z dějin studené války I., ISE, Praha 1997

Nálevka, Vladimír; Světová politika ve 20. stolení;, nakl. Aleš Skřivan ml., Praha 2000

Plechanovová, Běla; Fidler, Jiří; Kapitoly z dějin mezinárodních vztahů 1941-1995, ISE, Praha 1997

Kissinger, Henry: Umění diplomacie, Prostor, Praha 2002

Sdílet

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka