Milovat je snadnější než si rozumět.

19. 7. 2013 0:00
Rubrika: osobnosti

Archibald Joseph Cronin se narodil 19. července 1896 v Cardross (Skotsko).


Byl jediným dítětem Jessie a Patricka Croninových.
Jeho otec zemřel na tuberkulózu.

Po absolvování St. Aloysius' College získal v roce 1914 díky svým schopnostem stipendium na studium medicíny na University of Glasgow. Studia přerušil v akademickém roce 1916/17, kdy sloužil jako lékař u vojenského námořnictva. Bakalářský titul obdržel v roce 1919, v dalších šesti letech potom zvyšoval stupeň svého lékařského vzdělání. Během války sloužil u námořnictva. Od roku 1919 pracoval u paroplavební společnosti, poté začal působit jako lékař v jižním Walesu.

Milovat je snadnější než si rozumět. (A.J.C.)

V roce 1921 se oženil s lékařkou Agnes Mary Gibsonovou, s níž se seznámil na univerzitě.
Měli spolu tři syny: Vincenta (*1924), Patricka (*1926) a Andrewa (*1937).

Cronin rád hrál golf rád rybařil.
V roce 1930, po zdravotních obtížích se zotavoval na venkově poblíž Inveraray. Zde během tří měsíců napsal svůj první sociální román Hrad mistra kloboučníka (1931, Hatter's Castle), který se stal velice úspěšným a který vypráví o životě na první pohled spořádané rodiny Brodyových. Po tomto úspěchu se nevrátil k lékařské praxi a věnoval se již jen literární tvorbě.

Cronin je autorem kriticko-realistických románů z lékařského a hornického prostředí: A hvězdy mlčí (1935, The Stars Look Down). Z dalších významných děl lze jmenovat například Tři lásky (1932, Three Loves), Citadela (1937, The Citadel), Křižákův hrob(1956, A Thing of Beauty nebo též Crusader's Tomb) a další.
Jeho díla byla převáděna na filmová plátna, proto se v roce 1939 přestěhoval i s rodinou do Spojených států (California, Massachusetts, Connecticut, Maine). V polovině 50. let se vrátili zpět do Evropy, do švýcarského Lucernu a později do Montreux, kde o čtvrt století později, 6. ledna 1981, zemřel.

Vejdi do slávy, kterou jsi tak statečně zapíral.
A. J. Cronin byl katolík, ale protože část jeho rodiny (z otcovy a manželčiny strany) byla protestantská, promýšlel a žil ekumenismus... Možná dogmaticky ne zcela správně, ale jistě velmi sy/e-mpaticky. Mnohé z toho se ukazuje v knize Klíče království nebeského.
Za ni by měl dostat nejen Nobelovu cenu, ale především odměnu toho Království, neboť tato kniha ovlivnila mnohá (i mé) kněžská povolání popisem poctivosti, odvahy a pokory kněze Francise Chisholma...

Francis sklopil hlavu. „když jsem byl malý, myslel jsem, že kněží jsou dokonalí a dobří…“
„a teď zjišťuješ, že jsme strašně lidští. Pro mne jsi nezkrachoval. Jsi jemný a zvídavý. Dovedeš rozlišit mezi myšlením a pochybami. Nepatříš k církevním hokynářům, kteří musejí mít všechno rozškatulkováno do balíčků. A nemáš tu drzou jistotu, která pramení víc z dogmatu než z víry.“…
Francis cítil, jak mu srdce překypuje láskou k tomuto starému muži.

.....
Sleeth nakonec prudce vybuchl: „Vaše pojetí Boha je velmi podivné.“
Otec Chisolm se usmál: „Kdo z nás má nějaké pojetí Boha? Slovo Bůh je slovo lidské. Vyjadřuje úctu k našemu Stvořiteli. Máme-li tuto úctu, jistě Boha spatříme… Buďte bez obav.“

.....
Miluji náboženství, v kterém jsem se narodil a kterému učím, jak nejlépe dovedu, již více než třicet let. Bylo mi vždycky pramenem radostí a útěchy. Ale zde ve své samotě se začínám dívat na všechno prostěji a také postupující stáří mi zjednodušuje mnohé problémy. Vypořádal jsem se jednou provždy se všemi zákruty a advokátskými kličkami katolické doktriny. Nedovedu opravdu pochopit, proč by se boží stvoření mělo na celou věčnost smažit v pekle jen proto, že jedlo v pátek skopový guláš. Nestačí, jsme-li právi základním příkazům – lásky k Bohu a bližnímu?“

Něco si taky přečtěte na
blogu Dubňanky.

Zdroj:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Archibald_Joseph_Cronin
http://www.databazeknih.cz/zivotopis/archibald-joseph-cronin-10042


 

Zobrazeno 1040×

Komentáře

Napsat komentář »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka