Náš nejslavnější most

9. 7. 2013 0:00
Rubrika: Nezařazené

Píše se rok 1357. Juditin most, který vedl přes Vltavu, byl před několika lety stržen velkou vodou.  Je třeba postavit nový most a je to právě panovník Karel IV., který toto rozhodnutí učinil.  A tak jednoho dne začátkem léta byl položen základní kámen nového mostu - píše se 9. července 1357


Když Otec vlasti nechával tento most postavit, jistě netušil, že se most stane tak slavným a turisty i různými umělci vyhledávaným. Nemohl ani tušit, že most nesoucí jeho jméno bude  jednou druhým nejstarším dochovaným mostem v Českém království (tedy pardon, dnes už České republice - od dob Otce vlasti se vskutku změnilo mnohé).  A také by ho možná překvapilo, že tato krásná památka jednou ponese i jeho jméno. Karel IV. se bohužel nedočkal nejen slávy mostu, ale ani jeho dokončení. Není divu – stavba trvala celých 45 let. Výsledek tohoto snažení je však úctyhodný – a aby ne, podíleli se na něm mistři své doby. Po mnoha letech práce vznikl přes 515 metrů dlouhý most ozdobený 31 sochami a zakončený z každé strany věží. Vznikla spojnice mezi Starým městem a Malou Stranou. Vznikla gotická památka, kterou si snad žádný turista nenechá ujít.

Most se klene přes Vltavu už celá staletí, a ač je stále stejný, prošel i různými obměnami (postupné přidávání soch – dnes už jsou většiny z nich pouze kopie a originály byly uschovány. Jedna ze soch, kterou zde najdeme, je socha sv. Jana Nepomuckého, který byl shozen právě z Karlova mostu. Pověst praví, že se jako trest zřítil jeden pilíř a most nešel opravit, dokud se stavitel nespolčil s ďáblem a nenabídl mu duši prvního smrtelníka, jehož noha se dotkne mostu. Staviteli však bylo líto někoho obětovat, a tak natrčil kohouta. Čert tuto lest ale prokoukl a vylákal na most stavitelovu ženu. Tu zachránil jakýsi kolemjdoucí. A od těch dob bvl zachráněn i most ). Možná jste také nevěděli, že na druhém pilíři mostu (směrem od Staroměstské věže) jsou dva výstupky, na kterých byl dříve připevněn kříž, u nějž se mohli pomodlit odsouzenci před popravou. Dnes už však kříž (a naštěstí ani popraviště) nenajdete. Most také během staletí přestál spoustu katastrof - nejvíce byl ohrožován četnými povodněmi (pro poslední stačí jít pár týdnů do minulosti). První povodeň ohrožovala most ještě dokončením. Na sklonku Třicetileté války dokonce došlo k odstřelování Staroměstské mostecké věže švédskými vojsky! I přes četné rekonstrukce a povodně most stále stojí a je pýchou nejen Prahy, ale celé naší země.

Zdroje:
http://www.praguecityline.cz/karluv-most
http://www.muzeumkarlovamostu.cz/karluv-most/reportaz/souhrnny-seznam-soch-107/  (zde najdete kompletní přehled soch)

Sdílet

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka