Pozapomenutý překladatel Bible

9. 11. 2014 0:00
Rubrika: osobnosti

Pozapomenutý překladatel Bible. Tak by bylo možno mluvit o kamaldulském mnichovi, Romualdovi Hadbávném. O jeho životě a díle dnes (mimo "zasvěcených") již málokdo ví. Od jeho narození uplynulo dnes 300 let. 


 Romuald Hadbávný se narodil 9. listopadu 1714 v Jánovcích v Horních Uhrách, dnešním Slovensku. V mládí vstoupil do kamaldulského řádu (kontemplativní řád který kombinuje, podobně jako kartuziáni, poustevnictví se společným životem v komunitě) v Červenom Kláštore. 
 Zde přijal úkol být zapisovatelem komunitní kapituly. Vedle toho se mu připisuje autorství slovníku latinsko-slovenského. Jednalo se o první pokus vytvořit kodifikovaný slovenský jazyk. Dále se Hadbávnému připisuje autorství impozantního díla - tzv. Kamaldulské Bible, prvního překladu celého Písma svatého do tehdejší slovenštiny (jednalo se o "praslovenštinu", která byla vpodstatě variací na jazyk, v němž byla přeložena v 16. století na Moravě Kralická Bible). Není zcela jasné, zda Hadbávný vytvořil celý překlad sám, či zda byl pouze jedním ze skupiny mnichů, která se překladu věnovala. 
 Z jeho dalšího života není známo prakticky vůbec nic. Je pouze známo, že zemřel v Červenom Kláštore 30. srpna roku 1780. Pouhé dva roky před tím, než Josef II. jeho klášter zrušil. 

 

Sdílet

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka