Edvard Hagerup Grieg

4. 9. 2009 0:00
Rubrika: Nezařazené

Norský skladatel, dirigent a klavírista, je považován za největšího norského skladatele.


Narodil se 15. června 1843 v Bergenu. Matka ho učila už od šesti let hře na klavír, již od brzkého dětství se seznamoval s hudbou Mozarta či Chopina.

Studoval nejprve na konzervatoři v německém Lipsku a později u dánského skladatele Nielse W. Gadea. Založil spolek Euteripe pro pěstování skandinávské hudby. Byl velkým vlastencem a republikánem.

Podnikal koncertní cesty po Evropě, navštívil i Prahu. Je autorem orchestrálních děl, komorních a klavírních skladeb, písní a dalších děl. Nejznámějším je suita z hudby k Ibsenovu dílu Peer Gynt. Jeho tvorba zaujala skladatele Ference Liszta., se kterým se setkal a dopisoval si.

Ač nevytvořil žádné rozsáhlé dílo, v oblasti drobných prací komorní hudby patří k výjimečným autorům.

Edvard Grieg zemřel 4. září 1907 v Bergenu.

/seily/

Zobrazeno 1425×

Komentáře

Dan-Housar

Děkuji za článek. Nechápu, jak je možné, že jsem o Griegovi nikdy neslyšel. Našel jsem na youtube pár nahrávek a okamžitě jsem si jeho hudbu oblíbil :-)

Anna Otrubová

Díky za příspěvek, ta suita je moje zamilovaná!

Vojtěch Otruba (Vojtao)

Díky, moc toho od Griega sice moc neznám, ale to, co jsem slyšel, bylo perfektní - Peer Gynt, Holberg, a hlavně Sonáta pro housle a klavír. Ta je prostě úžasná!

Vojtěch Otruba (Vojtao)

Díky, moc toho od Griega sice neznám, ale to, co jsem slyšel, bylo perfektní - Peer Gynt, Holberg, a hlavně Sonáta pro housle a klavír. Ta je prostě úžasná!

Zobrazit 4 komentáře »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka