P. Franz Sitte

8. 2. 2010 0:00
Rubrika: Nezařazené

Včera jsme si připomenuli 114. výročí narození kněze, regionálního vlastivědce, antifašisty a oběti komunistického režimu, P. Franze Sitteho, faráře v Bořislavi u Teplic v Litoměřické diecézi.

 


 

Franz Sitte se narodil 7. února 1896 v Hrádku nad Nisou. Po vysvěcení na kněze nastoupil v roce 1922 do Bořislavi jako kaplan. Později se zde stal farářem a zůstal zde již po celý zbytek života. Za druhé světové války jej nutily nacistické úřady, aby odstranil z filiálního kostela ve Rtyni nad Bílinou oltář sv. Václava. P. Sitte toto odmítl. Ve své kněžské službě nedělal rozdíly mezi Čechy a Němci. Podporoval také sociálně slabé rodiny ze své farnosti.

Po druhé světové válce měl kvůli své národnosti problémy s bořislavskou samosprávou. Vyčítalo se mu například, že umí špatně česky. To byla pravda, a tak si P. Sitte opatřil z místních lidí překladatele, který při bohoslužbách překládal jeho kázání do češtiny.

Jeho velkým koníčkem byla regionální historie a vlastivěda. Publikoval v regionálním tisku a tiskem vyšly i jeho dvě samostatné práce: 
Geschichte der Pfarrgemeinde Boreslau (Dějiny farní obce Bořislav) - vydáno v roce 1936
An der Sonnenseite des Mileschauers (Na slunné straně Milešovky) - dokončeno v roce 1956.

V průběhu 50. let měl několikrát neshody s bořislavskou samosprávou. P. Sitte několikrát neúspěšně žádal o výjezdní doložku, aby mohl navštívit svou sestru, žijící v Německé spolkové republice. Začátkem roku 1960 požádal o doložku opět (bylo to krátce po jednom konfliktu stran půjčení hudebních nástrojů z kostela, které byli faráři vráceny poškozené) a podivně rychle ji dostal. V Chebu byl při hraniční kontrole ale zatčen a dopraven do vazební věznice v Litoměřicích. Byl obviněn z údajné špionáže. Podkladem pro toto obvinění byla jeho kniha An der Sonnenseite des Mileschauers obsahující údajně špionážní údaje. To byl pochopitelně nesmysl, neb se jednalo o čistě vlastivědnou práci.

Po několika dnech vazby byl na své cele nalezen mrtev s podřezanými žílami na rukou. Úřední zpráva jeho smrt označila jako sebevraždu a tělo bylo rychle zpopelněno. V 90. letech proběhlo přezkoumání tohoto případu. Lékaři tehdy, dle způsobu podřezání žil uvedeného ve zprávě o úmrtí, označili onen popsaný způsob za technicky neproveditelný.

Sdílet

Komentáře

dadinka Teda...dost hrozné.

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka